Ceny bydlení na Slovensku pokračují v růstu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ceny bydlení na Slovensku pokračují v růstu, tempo však zvolnilo

Ceny bydlení na Slovensku pokračují v růstu, tempo však zvolnilo
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ceny nemovitostí určených k bydlení pokračovaly ve 2. čtvrtletí na Slovensku v růstu, tempo zdražování se ale zmírnilo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil slovenský statistický úřad. Zvyšování cen bytů a domů v zemi potvrdily také dřívější údaje slovenské centrální banky (NBS).

Tempo meziročního růstu cen realit určených k bydlení na Slovensku ve 2. čtvrtletí zpomalilo na sedm procent z 11,7 procenta v prvním čtvrtletí. Více zdražily starší nemovitosti než novostavby.

Bydlení na Slovensku podle tamního statistického úřadu zdražuje nepřetržitě od začátku roku 2014 a oproti roku 2010 jsou ceny vyšší o čtvrtinu.

Z údajů NBS vyplývá, že průměrná cena metru čtverečního v bytech a domech na Slovensku dosáhla ve 2. čtvrtletí 1431 eur (36 850 korun). Byla tak nejvyšší od konce roku 2008.

Ceny bydlení trápí Pražany více než obyvatele jiných měst

Ke zdražení bydlení na Slovensku došlo v době nízkých úrokových sazeb a růstu poskytnutých úvěrů bankami. NBS od léta zavedla další zpřísnění pravidel poskytování půjček, jehož cílem je zamezit výraznému zadlužení lidí v porovnání s jejich příjmy.

V České republice podle údajů české centrální banky ceny nemovitostí rostly po většinu minulého roku nejrychleji v celé Evropské unii, v průměru o 16 procent. Podle jejích odhadů se zvýšilo také nadhodnocení cen bytů, které ke konci roku 2017 činilo zhruba 14 procent.

Autor: ČTK
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud