Ceny bytů v Curychu rostou, pronájmy přesto mírně zlevnily | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ceny bytů v Curychu rostou, pronájmy přesto mírně zlevnily

Štěpán Kult

Štěpán Kult

Ceny bytů v Curychu šplhají do desítek milionů. Nájem je tak pro mnohé obyvatele relativně dostupnější volbou.  Průměrná cena měsíčního nájmu v Curychu je v přepočtu 45 tisíc korun.

 

Téma E15: Ceny bytů
Vedení Prahy hledá cesty, jak se vypořádat s nedostatečnou nabídkou bydlení v české metropoli. V letním seriálu E15 sledujeme, jak se vyvíjejí ceny bydlení v dalších velkých světových městech, co s mnohdy palčivým problémem dělají tamní radnice a jaký efekt mají jejich kroky.

Pronájem jednopokojového bytu vyjde v centru Curychu na více než 1700 švýcarských franků za měsíc (skoro 39 tisíc korun). Ty nejdražší stojí přes dva tisíce (45 tisíc korun). Ukazuje to červencová statistika webové stránky Numbeo. Celková průměrná cena v rámci celého města se pohybuje okolo 1350 švýcarských franků (30 tisíc franků), meziročně klesla o jedno procento, píše červnová statistika webu Immomapper, který se věnuje realitnímu trhu.

Cena průměrného měsíčního nájmu u větších bytů naopak roste. Dvoupokojové byty nyní stojí v průměru dva tisíce švýcarských franků za měsíc (45 tisíc korun). Třípokojové necelé dva a půl tisíce (57 tisíc) a čtyřpokojové přes tři tisíce (68 tisíc korun). 

Nemovitosti v záplavových zónách: Nižší pořizovací cena, ale možné komplikace s hypotékou

Vlastní byt ale zůstává především pro mladší generace nedostupným snem. Příslušná data pro samotný Curych nejsou k dispozici, ale národní statistika ukazuje, že 60 procent Švýcarů bydlí v nájmu. „Kritéria pro udělení hypotéky založená na teoretické pětiprocentní úrokové sazbě představují pro průměrně vydělávajícího stále více nepřekonatelnou překážku,“ vysvětluje poskytovatel hypoték MoneyPark.

„Vzhledem k aktuálním nízkým úrokovým sazbám, kdy lze uzavřít hypotéky s desetiletou fixací za méně než jednoprocentní úrok, jsou platná kritéria pro udělení hypotéky velmi omezující,“ dodává server. 

Dvě pětiny mladých nemají na hypotéku dost peněz

Průběžně přitom rostou i ceny nemovitostí v Curychu. Prodejní cena se v Curychu v minulém roce zvýšila o 3,5 procenta. Čtyřpokojový byt o rozloze 120 až 180 metrů čtvereční v centru Curychu stál loni v průměru 1,43 milionu (32 milionů korun). Ve srovnání s rokem 2016 se cena zvýšila o 36 procent, ukazuje statistika MoneyPark.

Vysoké ceny bydlení ale zájemce o bydlení v největším švýcarském městě neodradí. Za dvacet let podle výzkumu MoneyPark vzroste populace Curychu ze současných 400 tisíc na přibližně 520 tisíc obyvatel.

 

 

 

 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud