Levicový Amsterdam se rozhodl řešit rostoucí nájmy sociálními byty | E15.cz

Levicový Amsterdam se rozhodl řešit rostoucí nájmy sociálními byty

Amsterdam
Amsterdam
• 
ZDROJ: Profimedia

Aneta Ščotková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Amsterdamský magistrát má plán, jak zpomalit růst cen bydlení. Každým rokem hodlá postavit 7500 bytových domů, a to kontinuálně až do roku 2025. Zároveň chce, aby třetina ze všech nově postavených bytů ve městě byla vyčleněna na sociální bydlení s nájemným nepřesahujícím částku 711 eur (18 300 korun) na měsíc.

“Nechceme se stát dalším New Yorkem s mnoha bohatými a mnoha chudými lidmi a jen hrstkou těch uprostřed. Proto si to snažíme sami řídit pomocí nové výstavby,” říká pro Bloomberg Laurens Ivens, sociální demokrat, který má ve městě bydlení na starosti.

Podle něj domácnosti s hrubým ročním příjmem nepřesahujícím 60 tisíc eur ročně (1,5 milionu korun), což je v podstatě 75 procent všech amsterdamských domácností, nejsou v současné době schopny na bydlení dosáhnout bez pomoci.

Nejen, že jsou byty drahé, ale je jich málo. Osmisettisícové město naroste každým rokem o deset tisíc nových obyvatel a s blížícím se brexitem je pravděpodobné, že se toto číslo ještě navýší.

Byty tak chybí dokonce i ve středním segmentu, kde jsou pronajímány za částky až do 970 eur (zhruba 25 tisíc korun) měsíčně. Částečně i v důsledku praktik, v rámci kterých lidé nakupují byty k dalšímu pronájmu, které následně přestavují tak, aby v nich mohlo žít vícero nájemníků a mohli si tak říct o více peněz.

Ceny bydlení se v Amsterdamu jen během druhého čtvrtletí roku 2018 zvýšily meziročně o 19 procent. "Město se stalo dražším, protože v něm chce žít více lidí, ale také proto, že v něm chce více lidí investovat. To, s čím se tu nyní potýkáme jsou realitní a kapitálové trhy," říká Ivens.

Investoři si sice stěžují, že omezováním nabídky bytů, se kterými je možné volně obchodovat, radní zvyšují ceny projektů, Ivensovi to ale vrásky příliš nedělá. Nezdá se totiž, že by se developeři z Amsterdamu stahovali. “V tuto chvíli mám větší obavu o stavební firmy, než o to, jestli developeři budou mít zájem investovat,” naráží Ivens na zoufalý nedostatek stavebních dělníků na trhu.

Jak radní, tak developeři však možná právě stojí tváří v tvář hrozbě vážné realitní krize. V žebříčku měst nejvíce ohrožených realitní bublinou podle banky UBS se Amsterdam umístil na jedné z předních příček vedle měst jako je Hongkong, Mnichov nebo Toronto.

Ivens prý tento problém nepodceňuje, varovné signály přicházející krize však zatím nepozoruje. Svým přátelům nicméně radí, aby byty zatím nekupovali. Věří totiž, že ceny na realitním trhu jednou svého vrcholu dosáhnout přece jen musí.

Zvyšující se ceny bytů musí řešit politici v mnoha městech po celém světě. Například Mnichov má v plánu v rámci svého programu na zdostupnění bydlení investovat v příštích letech více než miliardu eur.

Rozhovor s vedoucím pracovníkem mnichovské plánovací komise Martinem Klamtem čtěte zde >>>

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video