První převod bytů v rodinných domech může být osvobozen od daně | E15.cz

První převod bytů v rodinných domech může být osvobozen od daně

První převod bytů v rodinných domech může být osvobozen od daně
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: T.E Development Group s.r.o.

ČTK

První úplatný převod bytů v rodinných domech by mohl být osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí. Kabinet v demisi podpořil návrh poslance vládního hnutí ANO Karla Raise, řekla po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh ještě musí posoudit Sněmovna.

Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty. Poslanec Rais v důvodové zprávě uvádí mimo jiné to, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech.

Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům.

Praha jako Londýn? Bez politické změny budou byty jen pro bohatší, varuje ekonom Zámečník

Na rodinné domy jsou kladeny odlišné požadavky a v některých místech, kde územní plán nedovoluje stavět bytové domy, je možné stavět rodinné domy. Proto poslanec navrhuje rozšířit osvobození i na byty v rodinných domech.

Hrubý dopad na státní rozpočet odhadl předkladatel na 85 až 100 milionů korun ročně. S obdobným návrhem jako poslanec Rais přišel loni v dubnu tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO), Sněmovna o něm ale do voleb nerozhodla.


Všechny články o realitách a cenách bytů najdete zde >>>


Jak si pořídit vlastní bydlení? Odpovědi najdete v magazínu E15. Získat ho můžete zde >>>
720p 360p
Magazín E15 Chceš bydlet?
Nové ohnisko výstavby: v Brně vzniknou čtvrti za desítky miliard

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud