V Amsterdamu vyletěly ceny bytů podobně jako v Praze | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

V Amsterdamu vyletěly ceny bytů podobně jako v Praze, přispívá k tomu i brexit

vaj

Vidina odchodu Velké Británie z EU vedla k přesunutí tisícovek pracovních míst z ostrovů do Nizozemska. To má ale výrazný dopad na amsterdamský realitní trh, uvádí agentura Reuters.

Mediánová cena bytů v Amsterdamu během čtyř let povyskočila o 80 procent na 448 tisíc eur (11,5 milionu korun). To je prakticky stejný nárůst, jaký během uvedeného období zaznamenaly nemovitosti v českém hlavním městě. V případě nizozemské metropole se ale situace v posledních měsících z pohledu zájemců o bydlení ještě značně zhoršuje. Příčinou je blížící se brexit a přesun některých pracovníků zejména z Londýna do Nizozemska, uvádí agentura Bloomberg.

V této souvislosti vzniklo v Nizozemsku na 2400 pracovních míst. Podle banky ABN Amro hovoří realitní makléři s polovinou zájemců o nákup či pronájem nemovitosti anglicky. Firma dokonce vyčlenila desetičlenný tým, který cestujícím z Londýna, respektive potenciálním zájemcům o bydlení v Amsterdamu, nabízí hypotéky přímo na letišti. „Lidé a firmy, které sem přicházejí, představují požehnání,“ tvrdí ekonomický náměstek amsterdamského primátora Udo Kock. „Vzhledem k omezené nabídce bydlení ale každý nárůst poptávky dostává celý trh pod ještě větší tlak,“ dodává Kock.

Rozhodující týden pro Británii. Prohlédněte si, kterými směry se může brexit stočit

Ten pociťuje například obchodní manažerka Laura van Overveldová, která marně shání vhodné bydlení v Amsterdamu již tři měsíce. Když narazila na menší byt, který ji zaujal, zjistila, že o prohlídku projevilo zájem již devět desítek zájemců před ní. „Kdykoliv vidíte nějakou nabídku, najdou se lidé – páry nebo investoři – kteří si mohou dovolit zaplatit víc,“ popisuje své zkušenosti van Overveldová.

Konzultační společnost Capital Value BV odhaduje, že v metropolitní oblasti Amsterdamu momentálně schází 40 tisíc bytů – téměř sedm procent nynějšího počtu. Město se snaží situaci řešit výstavbou sociálního bydlení, zvažuje také zastropování výše nájmů.

Slavný milánský stadion San Siro zřejmě půjde k zemi

Autor: vaj
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud