Válka na Ukrajině ONLINE: Putin cítí beztrestnost, když svět váhá zvýšit tlak, míní Zelenskyj
Moskva rozšířila seznam Evropanů, kteří mají zakázán vstup do Ruska
Moskva v reakci na poslední unijní balík protiruských sankcí „výrazně rozšířila“ seznam představitelů Evropské unie a členských zemí, kteří mají zakázán vstup do Ruska. Rusko patnáctý evropský sankční balík kritizovalo jako nelegitimní z hlediska mezinárodního práva. Moskva uvedla, že v reakci na „tyto nepřátelské kroky“ rozšířila seznam osob, kterým je zakázán vstup do Ruska, například o občany členských států EU odpovědné za poskytování vojenské pomoci Kyjevu či pracovníky evropských institucí a státních orgánů členských států EU, kteří prosazují konfiskaci ruského státního majetku nebo využití zisků z něj v zájmu Kyjeva.
Putin se omluvil ázerbájdžánskému prezidentovi za tragický letecký incident
Vladimir Putin se v sobotu svému ázerbájdžánskému protějšku Ilhamu Alijevovi omluvil za „tragický incident“ ázerbájdžánského letadla, který se ve středu odehrál v ruském vzdušném prostoru. Kreml ve zprávě o telefonátu obou prezidentů uvedl, že letoun se podle plánu pokoušel přistát v Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů. Letadlo, které mířilo z Baku do jihoruského Čečenska, se nakonec zřítilo v Kazachstánu nedaleko města Aktau. O život přišlo 38 osob.
Zelenskyj obvinil Fica z otevření druhé energetické fronty na pokyn Putina
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil slovenského premiéra Roberta Fica z otevření druhé energetické fronty proti Ukrajině na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sociálních sítích tak Zelenskyj reagoval na páteční vyjádření šéfa slovenské vlády, který pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko.
Ukrajinci hlásí zničení skladu dronů v ruské Orelské oblasti
Ukrajinská armáda hlásí zničení vojenského objektu v ruské Orelské oblasti, kde invazní síly skladovaly a opravovaly bezpilotní letouny Šáhed, jimiž útočí na Ukrajinu. Tato bojová operace výrazně snížila možnosti nepřítele provádět dronové nálety na civilní infrastrukturu Ukrajiny, uvedl v sobotu ukrajinský generální štáb. Moskva se k těmto informacím nevyjádřila a podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Baerbocková chce další sankce proti ruské stínové flotile
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v souvislosti s několika poškozenými kabely v Baltském moři varovala před ruskou stínovou flotilou a vyzvala k dalším protiruským sankcím, informuje německá tisková agentura DPA. Britský server Lloyd's List specializovaný na námořní dopravu napsal, že na palubě tankeru Eagle S, který je podezříván z porušení jednoho z kabelů a nad kterým tento týden převzaly kontrolu finské úřady, se našlo „špionážní vybavení“. „Lodě teď téměř každý měsíc poškozují důležité podmořské kabely v Baltském moři. Posádky lodí spouštějí kotvy do vody, bez zjevného důvodu je táhnou kilometry po mořském dně, a pak je při vytahování ztrácejí,“ řekla médiím skupiny Funke Baerbocková, podle níž je těžké uvěřit, že by šlo jen o náhodu.
Rusko dělá vše, aby vojáci z KLDR nepadli do zajetí, raději je dorážejí, tvrdí Zelenskyj
Rusko dělá všechno pro to, aby se severokorejští vojáci nedostali do ukrajinského zajetí. Staly se dokonce případy, kdy raněné vojáky jejich velitelé raději dobíjeli. „Mají velké ztráty. Veliké. Vidíme, že ruští vojáci a severokorejští nadřízení se vůbec nezajímají o přežití těchto Korejců. Vše dělají tak, abychom je nemohli zajmout. Dokonce je dorážejí, taková jsou fakta. Do útoků je Rusové posílají maximálně nechráněné,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příspěvku na sociální síti. „Dnes se objevily zprávy o několika vojácích ze Severní Koreje, které se našim vojákům povedlo zajmout. Byli však velmi vážně raněni a nepodařilo se je zachránit,“ dodal. Smrt severokorejských vojáků na ukrajinském bojišti označil za „jeden z projevů šílenství, kterého jsou diktatury schopny“. A vyzval Čínu, aby vyvinula tlak na Pchjongjang, pokud je tedy upřímná ve svých tvrzeních, že by válka neměla dále eskalovat.
Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud přeruší tranzit plynu
Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko. Fico to uvedl v příspěvku na sociální síti.
Ukrajina, která se od února 2022 brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, již dříve oznámila, že neplánuje prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu do Evropy prostřednictvím své sítě plynovodů.
"Po prvním lednovém dni zvážíme situaci a možnosti recipročních opatření proti Ukrajině. Pokud to bude nevyhnutelné, zastavíme dodávky elektrické energie, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje při výpadcích sítě, anebo se dohodneme na jiném postupu," prohlásil Fico ve videu, které dnes zveřejnil na facebooku.
Zelenskyj vyzval k důkladném vyšetření zřícení ázerbájdžánského letadla. Připomněl ruské lhaní o letu MH17, který sestřelila ruská raketa.
Severokorejci mají ve válce proti Ukrajině masivní ztráty, uvedl Bílý dům
Severokorejské síly mají v ruské válce proti Ukrajině masivní ztráty, uvedl dnes podle agentury Reuters bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Jen za poslední týden podle něj v ruské Kurské oblasti v boji s Ukrajinci padlo nebo bylo zraněno několik tisíc severokorejských vojáků.
Vojáci z KLDR se podle tvrzení Kyjeva na podzim zapojili do snahy ruských sil získat zpět část Kurské oblasti, kterou obsadily ukrajinské síly v souvislosti s pokračující ruskou agresí na Ukrajině.
„Je zřejmé, že ruští a severokorejští vojenští velitelé považují tyto vojáky za postradatelné a nařizují jim zoufalé útoky proti ukrajinské obraně,“ uvedl Kirby a popsal ofenzivu severokorejských jednotek jako masivní útoky pěších sil.
Ukrajina poslala 500 tun mouky ve své první dodávce potravinové pomoci Sýrii
Ukrajina poslala 500 tun pšeničné mouky ve své první dodávce potravinové pomoci Sýrii, oznámil dnes podle agentury Reuters ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. Mouka je na cestě do Sýrie v rámci ukrajinského humanitárního programu Obilí z Ukrajiny ve spolupráci se Světovým potravinovým programem (WFP), uvedl Zelenskyj. Ukrajina patří k hlavním světovým producentům a vývozcům obilí a olejnin.
„Pšeničná mouka bude v následujících týdnech rozdělena mezi 33.250 rodin, tedy 167.000 lidí. Jeden balík váží 15 kilogramů a pětičlenné rodině vystačí na měsíc,“ napsal ukrajinský prezident na sociální síti X.
Slovensko je připraveno hostit mírová jednání o Ukrajině, potvrdil Blanár
Slovensko potvrdilo, že je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. Uvedl to na facebooku ministr zahraničí Juraj Blanár. S návrhem o den dříve vyjádřil souhlas ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské agresi, kritizovala cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde minulou neděli jednal s Putinem.
Za pádem ázerbájdžánského letadla může být počasí, tvrdí ruské úřady
Na letišti v Grozném, kam ve středu mířilo ázerbájdžánské letadlo, byla hustá mlha a pilot se pokusil přistát dvakrát, cituje ruská tisková agentura TASS ruský letecký úřad Rosaviacija. Podle stejného zdroje kapitánovi stroje byla k přistání nabídnuta jiná letiště, ale rozhodl se letět do kazachstánského města Aktau. V jeho blízkosti se pak letadlo zřítilo. Zahynulo 38 lidí. Podle zdrojů agentury Reuters blízkých ázerbájdžánskému vyšetřování však nešlo o nehodu, ale stroj omylem sestřelila ruská protivzdušná obrana.
Agentura Reuters přinesla svědectví cestujícího, který pád letadla přežil. Řekl, že před zřícením uslyšel nejméně jednu hlasitou ránu. Stroj se prý poté začal chovat podivně. "Myslel jsem si, že se letadlo rozpadne," uvedl pro Reuters z nemocnice Subhonkul Rachimov s tím, že se začal modlit a připravovat na smrt.
Rusko hlásí dobytí dvou ukrajinských obcí, Ukrajina tři zabité ruské důstojníky
Ruské síly dobyly další dvě vesnice na východě Ukrajiny, oznámilo dnes ruské ministerstvo zahraničí. Podle agentury Reuters také sdělilo, že v uplynulém týdnu sestřelilo čtyři rakety Storm Shadow vyrobené v Británii. Ukrajinská armáda pak informovala, že v noci na dnešek sestřelila 13 z 24 ruských dronů. Uvedla také, že zabila tři vysoké důstojníky ruské armády, napsal web deníku Ukrajinska pravda.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly dobyly obce Ivanivka v Doněcké oblasti a Zahryzove v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny.
Ukrajinské systémy protivzdušné obrany sestřelily 13 ruských bezpilotních letounů v Poltavské, Sumské, Charkovské, Kyjevské, Kirovohradské, Dněpropetrovské a Doněcké oblasti, uvedlo ukrajinské letectvo. Dalších 11 ruských dronů se podle něj ztratilo, aniž způsobily škody.
Kommersant: Úlohou jaderných zbraní je, aby vystřízlivěli ti, kdo chtějí útočit na základní zájmy Ruska, uvedl náměstek šéfa ruské diplomacie Rjabkov.
Ukrajinci zajali zraněného severokorejského vojáka, uvedla jihokorejská rozvědka
Ukrajinským jednotkám se podařilo zajmout jednoho z vojáků, které Severní Korea vyslala do Ruska, uvedla dnes podle agentury AFP jihokorejská zpravodajská služba. Vojáci z KLDR se podle Kyjeva na podzim zapojili do snahy Rusů získat zpět část Kurské oblasti obsazenou Ukrajinci v souvislosti s pokračující ruskou agresí na Ukrajině.
„V rámci výměny informací v reálném čase s tajnou službou spojenecké země bylo potvrzeno, že byl zajat zraněný severokorejský voják,“ cituje AFP z prohlášení jihokorejské rozvědky. O dalších okolnostech zajetí komuniké neinformovalo.