Nabídka miliardáře Strnada investorům: 40 procent za pět let. Ani koruna do zbraní | e15.cz
M A

Dluhopisy

Štítek Premium

Nabídka miliardáře Strnada investorům: 40 procent za pět let, ani koruna do zbraní

ZDROJ: Grafika E15
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Strojírenská skupina Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada vrhá na trh balík dluhopisů až za pět miliard korun. Várku bondů, která má od června schvalující razítko od České národní banky, skupina hodlá splatit za pět let. Peníze půjdou na další expanzi byznysu a dluhopisy se objeví i na pražské burze. Desetitisícový nominál papíru pak naznačuje, že mezi investory se objeví i drobní hráči. Experti zdůrazňují, že Strnadovy bondy nemají rating a oproti státním dluhopisům nenabízejí příliš atraktivní výnos. Emise má pro investory navíc jeden háček. Ani koruna z výtěžku nepoplyne do momentálně extrémně atraktivního zbrojního průmyslu, který jinak tvoří dominantu Strnadova byznysu. 

„Vedoucí spolumanažeři emise hodlají dluhopisy nabízet v České republice tuzemským a zahraničním kvalifikovaným i retailovým investorům a v zahraničí vybraným kvalifikovaným investorům,“ uvádí dluhopisový prospekt červnové emise. Výtěžek emise poputuje krom rozšíření byznysu i na  refinancování vybraných stávajících úvěrů.

„Pokud jde o financování dceřiných společností, bude poskytnuto výhradně těm nepodnikajícím v oblasti zbrojní a vojenské techniky a na financování akvizic společností podnikajících mimo oblast zbrojní a vojenské techniky,“ zdůrazňuje prospekt. Papíry uvedly na trh skupina českých velkých domácích bank zahrnující Českou spořitelnu, Komerční banku, UniCredit a J&T Banku.

Skupina nabízí investorům roční výnos osm procent hrubého. „Vzhledem k velikosti a ziskovosti firmy je kupon atraktivní. Mnohdy firmy bez jakékoli historie podnikání a aktiv nabízejí podobné výnosy, což je zcela absurdní,“ připomíná ekonom Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Bondy skupiny jsou nezajištěné majetkem firmy, přesto nabízejí určité bezpečnostní pojistky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah