Aktivisté nemusí platit 360 tisíc korun za užívání Kliniky, rozhodl soud | E15.cz

Aktivisté nemusí platit 360 tisíc korun za užívání Kliniky, rozhodl soud

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Autonomní sociální centrum Klinika a jeho zástupkyně Tereza Virtová nemusí platit Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) 360 tisíc korun za neoprávněné užívání nemovitosti. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud, který zamítl žalobu úřadu. Podle soudkyně není pravda, že se aktivisté na úkor státu bezdůvodně obohatili.

Stát chce po aktivistech peníze za období od loňského 3. března, kdy Klinice skončila smlouva o výpůjčce objektu v pražské Jeseniově ulici, do začátku října, kdy nemovitost od státu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Za užívání budovy a pozemku tehdy neplatili žádné nájemné.

"Užívání nemovitosti žalovanými nelze považovat za užívání, kterým by se obohatili na úkor žalobce," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jitka Stibralová. Podotkla, že aktivisté státu platili jako smluvní pokutu tisícikorunu denně, což bylo předem součástí smlouvy. Postup státu vůči Klinice označila za "vnitřně rozporný".

Požadovanou částku úřad stanovil na základě znaleckého posudku. Aktivisté však namítají, že posudek vychází z ceny pozemku, nikoliv budovy. Ta je podle nich bezcenná a pro potenciálního kupce přítěží, pozemek je prý prodejný spíše jako stavební parcela.

Podívejte se na život v Klinice: 

Klinika

Smlouva o výpůjčce nebyla Klinice podle ÚZSVM prodloužena kvůli tomu, že objekt byl zkolaudován jako plicní zdravotnické zařízení, což v době uzavření smlouvy stát nevěděl. Úřad zdůraznil, že užívání budovy v rozporu s kolaudačním stavem je nezákonné.

O vyklizení budovy rozhodly soudy pravomocně na počátku září, aktivisté však v objektu nadále zůstávají. Klinika navrhla SŽDC, aby centrum v budově fungovalo do začátku rekonstrukce. Správa cest to koncem října odmítla a vyzvala aktivisty k okamžitému opuštění objektu.

Zástupci Kliniky upozorňují na to, že stát se svým majetkem nenakládá dobře a objekt, v němž centrum sídlí, pod správou státu několik let chátral. Kritizují i plánovanou rekonstrukci. Požadavek na vyklizení je podle nich v rozporu s dobrými mravy.

Klinika pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům. V minulosti se stala terčem útoku žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli nedostatku důkazů. V objektu byla také několikrát nahlášena výbušnina, nikdy se žádná nenašla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.