Armáda hledá rakety na obranu elektráren a letišť, zaplatí miliardy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Armáda hledá rakety na obranu elektráren a letišť, zaplatí miliardy

Armáda hledá rakety na obranu elektráren a letišť, zaplatí miliardy
2K12 KUB znamý jako tři prsty smrti
• 
ZDROJ: Repro military-vehicle-photos.com

ČTK

Česká armáda hledá dodavatele raket na obranu elektráren a letišť ze vzduchu. Ministerstvo obrany nyní sbírá informace od pěti vybraných výrobců, s jejichž zástupci se pak setká během listopadu. Nové rakety mají nahradit dosluhující sovětské "kuby", jejichž životnost končí v roce 2020. To je termín, do kdy by měl protiletadlový pluk ve Strakonicích získat nové zbraně. Píše to týdeník Euro.

"Náhrada by měla zahrnovat pořízení kompletních protiletadlových systémů, střel, logistickou podporu a plnohodnotné zabezpečení celého procesu životního cyklu," řekl mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský. V první vlně armáda podle týdeníku nakoupí méně než deset nových baterií. Každá raketa, kterých je v jedné baterii až osm, vyjde v průměru na 110 milionů korun. Podle informací Eura může nákup samotných raketových systémů překonat pět miliard korun. Další miliardy si vyžádá výzbroj.

Úředníci ministerstva v minulých týdnech oslovili německou firmu Diehl, norský Kongsberg, americký Lockheed Martin, britskou MBDA a izraelský Rafael. "Cílem průzkumu trhu je získat informace o existujících moderních systémech protivzdušné obrany středního dosahu, technologických trendech výrobců a o užívaných systémech v jiných zemích," řekl Lukovský.

Tendr na radary za miliardy pokračuje, postoupily všechny firmy

Novým raketovým systémem západní výroby chce armáda nahradit stárnoucí komplety 2K12 KUB vyvinuté před 60 lety v Sovětském svazu. Nové systémy neměly být na pásech, ale na kolových podvozcích Tatra. Ministerstvo ale nechce detaily zveřejňovat.

O záměru na pořízení raket psal nedávno i deník Právo. Podle odborníků, které list oslovil, se cena zakázky může pohybovat od jednotek po desítky miliard korun. Podle předpokladu generála Bohuslava Dvořáka (bývalého šéfa vyzbrojovací sekce) armáda požaduje vyzbrojit jeden protiletadlový oddíl, tedy alespoň čtyři baterie. Nový raketový systém by se měl stát součástí modernizovaného protiletadlového systému, psalo Právo s tím, že obrana již pro tento systém nakupuje nové 3D radiolokátory MADR.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!