Babiš: Platy ve zdravotnictví vzrostou, až zmizí neprůhledné zakázky | E15.cz

Babiš: Platy ve zdravotnictví vzrostou, až zmizí neprůhledné zakázky

Babiš: Platy ve zdravotnictví vzrostou, až zmizí neprůhledné zakázky
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Zvýšení platů zdravotníků o deset procent, jak žádají zdravotnické odbory, není podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) teď reálné. Bude podle něj možné až v transparentním zdravotnictví, kdy se peníze nebudou ztrácet v netransparentních nákupech přístrojů a dalších vstupů. Vláda schválila navýšení o 3,5 procenta, odbory se s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) dohodly zatím na pěti procentech.

„Pokud začneme být transparentní a budou transparentní úhrady, tak je tam plno peněz a určitě by se našly peníze pro ty, kteří si to zaslouží, to jsou lékaři a zdravotní sestry a další zdravotnický personál,“ řekl Babiš. Kdy zdravotnictví transparentní bude, je podle něj věcí ministra Svatopluka Němečka (ČSSD).

Odborářům pak ministr financí na sjezdu jako návod ke ztransparentnění toků peněz poradil, že je potřeba zveřejňovat smlouvy mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli péče, nákupy nemocnic, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví, jež podle Babiše ale nikdo neřídí.

Místo sporů chce Němeček raději pokračovat v práci
Němeček řekl, že kroky k transparentnosti činí už od svého nástupu. Teď poslal do vlády zákon, který povinně uloží všem zdravotním pojišťovnám zveřejňovat dodatky, smluvní vztahy. Zatím to dělá jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, ostatní pojišťovny mají obavy, zda je to právně možné.
„Za těch několik měsíců jsme pro transparentnost v českém zdravotnictví udělali víc, než se tady udělalo za mnoho a mnoho posledních let. Ale samozřejmě nejde vše udělat ze dne na den,“ řekl Němeček a dodal, že plánuje ještě přehledný a férový systém financování za diagnózu DRG. „Byl bych velmi rád, abychom měli čas se těmto krokům věnovat a nemuseli reagovat na různé žabomyší války,“ prohlásil.

Jako příklad největších problémů uvedl Nemocnici Na Homolce, jejíž ředitel si ukládal peníze „do zlatých cihliček“. Audit ukázal, že netransparentně nemocnice utratila 3,4 miliardy korun, řekl Babiš s tím, že podal trestní oznámení na nákup přístrojů například v ostravské fakultní nemocnici, jíž dříve šéfoval Němeček.

Odbory chtějí přidat deset procent, ministr slíbil pět

Prioritami pro další čtyři roky jsou pro odboráře kvalitní pracovní podmínky pro zaměstnance a slušné odměny za práci. Pro příští rok odbory požadují desetiprocentní navýšení tarifních platů. Vláda schválila navýšení o 3,5 procenta, odbory se s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) dohodly zatím na pěti procentech. Odboráři hodlají vyjednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) navýšení o deset procent, až se vrátí s cesty do USA.

Přidat nyní víc než pět procent by podle Němečka mohlo systém rozkolísat. „Neměli bychom si podříznout slepičku, která nás živí, to je ten systém,“ zdůraznil dnes Němeček odborářům s tím, že pokud příjmy resortu porostou dál, je reálné další navýšení platů už ke konci příštího roku. Podle Němečka se nyní, poprvé po mnoha letech, navýšení tarifů bude týkat všech pracovníků zdravotnictví. Peníze na to všechna zařízení, tedy státní i soukromá, dostanou.

Vyšší platy nebudou pro rezort velkou zátěží, tvrdí odbory
Navýšení pro resort s roční spotřebou 290 miliard korun nebude podle odborářů velkou zátěží. Nemocnice dostávají ročně od zdravotních pojišťoven kolem 60 miliard korun. Dohodnutých pět procent jsou tři miliardy, deset procent pak šest miliard, a to včetně odvodů, což podle odborových analýz současné příjmy zdravotního pojištění pokryjí.
„Určitě by se peníze pro zdravotníky našly, kdyby zdravotnictví začalo být transparentní a kdyby se nakupovaly transparentně hlavně přístroje a všechny ostatní vstupy. Jsme kritizováni trvale Evropskou komisí, že české zdravotnictví je zkorumpované a netransparentní,“ shrnul Babiš.

Svatopluk Němeček: Není důvod, proč by nemocnice neměla být v zisku

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!