Česká policie odhalila skupinu padělatelů, tisknout chtěli miliardy korun | E15.cz

Česká policie odhalila skupinu padělatelů, tisknout chtěli miliardy korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Policie odhalila padělatele bankovek, kteří ve velkém vyráběli padělky korun a eur. V případu je pět obviněných stíháno v České republice, z toho čtyři jsou ve vazbě. Další obvinění jsou stíháni na Slovensku. Obviněným hrozí až 16 let vězení, řekl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Roman Kafka. Padělány měly být stovky milionů eur, Česká televize (ČT) uvedla, že obvinění plánovali vytisknout také 100 miliard korun.

Skupinu odhalil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), potvrdil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Podle něj policejní útvar zasahoval koncem minulého týdne na několika místech České republiky. „Zadrželi jsme několik osob podezřelých z padělání a pozměňování peněz, konkrétně se jednalo o bankovky euro a české koruny,“ řekl Hanták. Bližší informace zveřejní příští týden.

„My se bavíme o částce, která je ne nevýznamná ve srovnání s celým státním rozpočtem České republiky,“ řekl ČT Kafka. Obvinění měli podle televize k dispozici originální bankovkový papír i s ochrannými prvky, není ale zatím jasné, jak k němu přišli. „S ohledem na to, jakou technologií oni byli nadáni a jakým materiálním zabezpečením disponovali, tak by se jednalo o dokonalé padělky,“ dodal Kafka.

Česká národní banka, která má padělky na starosti, uvedla, že po dobu vyšetřování a do doby, než policie oficiálně oznámí závěry vyšetřování, není oprávněna se k tomuto případu jakkoli vyjadřovat.

Česká národní banka zadržela letos ke konci září 3626 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Meziročně jde o více než čtvrtinový nárůst

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Obvinění jsou podle Kafky podezřelí ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování peněz a účast na organizované zločinecké skupině.

K největším padělatelským případům v ČR patří kauza z konce 90. let, kdy policie zadržela pětici pachatelů s padělky české měny v nominální hodnotě 20 milionů korun. V roce 2009 zadrželi detektivové v Brně gang tří Italů a Čecha, kteří obchodovali s padělky eur. Zajistili u nich asi 2000 padělaných stoeurových bankovek v hodnotě pět milionů korun. V roce 2006 našli severomoravští celníci ve voze dvou Vietnamců falešné dolary v hodnotě 11 milionů korun.

Větší množství padělků zadržela policie například i v roce 2003, a to u skupiny mužů, kteří se pokusili prodat policejnímu agentovi falešné pětitisícové bankovky v hodnotě 8,5 milionu korun. V roce 2004 byli v Praze zadrženi dva bratři, u nichž policisté našli padělané pětitisícové bankovky v hodnotě pět milionů korun. Při domovních prohlídkách pak byly nalezeny další padělky v hodnotě tří milionů korun.

Česká národní banka zadržela letos ke konci září 3626 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Meziročně jde o více než čtvrtinový nárůst, ve stejném období loni to bylo 2868 padělků. Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v amerických dolarech, 1656. Ve stejném období loni to bylo 221 kusů. Počet padělků v korunách klesl na 1427 z 1853 loni. V případě eur počet padělků rovněž klesl na 474 z loňských 777.

Jak poznat padělané peníze? Je to poměrně snadné

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.