Další snížení daní? Populismus si nemůžeme dovolit, míní Sobotka | E15.cz

Další snížení daní? Populismus si nemůžeme dovolit, míní Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: Anna Vackova E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nehodlá dále snižovat daně. S ohledem na plánovaný deficit rozpočtu by to podle něj byl nezodpovědný krok, v první řadě je nutné zabránit daňovým únikům, řekl premiér České televizi. Vláda přitom nedávno schválila snížení daně z přidané hodnoty na některé druhy zboží.

„Nemůžeme si dovolit populistické návrhy na další výrazné snižování daní, protože by to znamenalo prohloubení schodku,“ řekl Sobotka. „Chceme jít jinou cestou, chceme zvýšit výběr daní tím, že budeme bojovat s daňovými úniky,“ doplnil.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) očekává, že rozpočet díky dobrému vývoji v prvním pololetí skončí na konci roku v deficitu 100 miliard, tedy deset procent pod plánovaným cílem.

Vláda očekává zvýšení deficitu veřejného dluhu z letošních 1,8 procenta hrubého domácího produktu na 2,3 procenta v příštím roce kvůli vyšším výdajům na zdravotní péči, důchody a investice.

Na začátku července vláda schválila návrh na zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši deset procent pro knihy, kojeneckou výživu a léky. Nová sazba by měla začít platit od ledna 2015.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.