Dobré časy v Česku: práci má nejvíce lidí od roku 1993 | E15.cz

Dobré časy v Česku: práci má nejvíce lidí od roku 1993

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Hricko

ČTK

V Česku pracovalo ve třetím čtvrtletí 70,5 procenta lidí mezi 15 a 64 roky. Je to nejvíce od roku 1993, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Celková zaměstnanost se meziročně zvýšila o zhruba 65 tisíc na 5,06 milionu lidí. Roste také počet podnikatelů se zaměstnanci, naopak ubývá podnikatelů bez zaměstnanců.

Míra zaměstnanosti mužů se zvýšila o 0,6 procentního bodu na 78,2 procenta. „Zlepšené podmínky na trhu práce se promítly především v dynamickém růstu míry zaměstnanosti žen o 1,8 procentního bodu na 62,6 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Růst celkové zaměstnanosti se projevil hlavně u služeb, kde se počet lidí zvýšil zhruba o 50 tisíc. Vzrostl zejména počet pracujících ve velkoobchodu a maloobchodu včetně opravy motorových vozidel a v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Podnikatelé nabírají zaměstnance

Minimálně se zvýšil počet pracujících v sekundárním sektoru. „Počet pracujících ve zpracovatelském průmyslu sice vzrostl o 34,8 tisíce, ale počet pracujících ve stavebnictví se snížil o 27,7 tisíce,“ uvedl ČSÚ. V primárním sektoru se počet pracujících zvýšil o necelých 12 tisíc.

Nezaměstnanost v České republice Autor: CSU

V Česku přibylo podnikatelů se zaměstnanci, a to o zhruba 6900 na 178,2 tisíce. Počet podnikatelů bez zaměstnanců se naopak snížil o 27 tisíc na 664,6 tisíce. Podle Úřadu práce ČR byla na konci září míra nezaměstnanosti v Česku šest procent, loni v září to bylo 7,3 procenta. Lidí bez práce bylo 441 892, což je nejméně od března 2009.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.