Dřevaři, nabrušte pily. Chalupa nese na vládu svůj zákon o Šumavě | E15.cz

Dřevaři, nabrušte pily. Chalupa nese na vládu svůj zákon o Šumavě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Dipsey -Wikimedia Commons

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ve středu vládě předloží dlouho očekávaný návrh zákona o Národním parku Šumava. Kritika se ale na něj sype již nyní. Zákon odmítají ekologové, vážné výhrady mají i právníci. Vedení parku zákon považuje za rozumný kompromis.

„Zákon předložený ministrem Chalupou otevírá dveře národního parku těžařům a developerům na úkor chráněné přírody a turistů. Umožní nové developerské projekty a zástavbu v srdci národního parku,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Stavební rekreační projekty budou mít podle Duhy v parku stejnou prioritu jako ochrana přírody.

Podobného vývoje se obává i předseda Stínové vědecké rady Šumavského národního parku Jakub Hruška. Šumavským obcím totiž během jednání o zákoně šlo především o zisk státních pozemků ve třetí zóně parku, řekl v březnovém rozhovoru pro E15.cz.

Damohorský: návrh odporuje ústavě

Ministr Chalupa navíc obešel standardní proces schvalování návrhu zákona v Legislativní radě vlády, upozorňují ekologové. Zákon se vládě k posouzení dostane navzdory k tomu, že v meziresortním řízení se nepodařilo odstranit všechny výhrady ministerstev. Proti se staví hlavně ministerstvo zahraniční Karla Schwarzenberga, který dlouhodobě kritizuje především to, že Chalupův návrh parku rozváže ruce při těžbě dřeva. „Jestliže park, pak tam musíme dodržovat pravidla, a to je bezzásahovost,“ prohlásil už dříve Schwarzenberg.

Zákon kritizuje i vedoucí katedry práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy Milan Damohorský. „Předložený návrh považuje naše katedra za zcela nezpůsobilý k dalšímu projednání v legislativním procesu,“ uvedl v dopisu ministru Chalupovi. Zákon je zaměřený na podporu podnikatelských aktivit a odporuje mezinárodním standardům ochrany přírody, míní právník. Některé body návrhu navíc odporují českému správnímu i ústavnímu právu a dostávají se také do konfliktu s ústavou.

Vedení parku zákon chválí

Ředitel šumavského parku Jiří Mánek naopak ministerský návrh označuje za vyvážený kompromis. „Kategoricky to odmítám,“ reagoval pro E15.cz na Damohorského kritiku. „Třetí zóna, což je jediné území potenciálně určené pro jakýkoli rozvoj, zahrnuje pět procent z rozlohy celého parku. I v třetí zóně se jedná jen o zastavěné či zastavitelné území, která tvoří jen deset procent z třetí zóny. Pravidla se nijak zásadně nemění, prostor pro jakékoli podnikatelé či developerské projekty zde vůbec není,“ řekl.

Návrh ministerstva životního prostřední mění rozdělení parku na zóny, umožňuje také zásahy proti kůrovci i v nejpřísněji chráněných částech Šumavy.

Poslanecká sněmovna už projednává konkurenční návrh zákona o šumavském parku, jehož tvůrcem je Plzeňský kraj. Západočeši nyní s ministerstvem životního prostřední jednají o tom, jak oba návrhy propojit. „Myslím si, že to je ta nejlepší možná cesta,“ podotkl Mánek.

Chalupův návrh se navzdory kritickému postoji svého předsedy chystá podpořit vládní TOP 09. Jak uvedl místopředseda Miroslav Kalousek, strana ještě může k názoru Schwarzenberga přihlédnout. Podle Kalouska není také jisté, zda zákon o Šumavě podpoří všichni poslanci koaliční ODS.

Zchudlý hvozd: na Šumavu tvrdě dopadnou změny v určení daní

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.