ERÚ: Většina obnovitelných zdrojů nemá nárok na podporu | E15.cz

ERÚ: Většina obnovitelných zdrojů nemá nárok na podporu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Brookhaven via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina obnovitelných zdrojů nemá podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nárok na peníze z 42 miliard korun na dotované výkupní ceny energie. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) to vyplývá z cenového rozhodnutí úřadu. Týká se solárních elektráren, některých plynových tepláren či zdrojů na biomasu. Dotčené zdroje dosud neschválila Evropská komise, a šéfka ERÚ Alena Vitásková chce od státu záruku, že nebude za vypsání podpory stíhána.

Zastavení podpory se podle deníku týká zdrojů, které dotace již několik let dostávaly. Podle Vitáskové, která již čelí obvinění kvůli nezrušení podezřelých licencí solárních elektráren a jmenování bývalé státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ, ale může být veřejná podpora poskytnuta jen zdrojům s notifikací Evropské komise. Notifikaci si vyžádalo samo Česko, píší HN.

ERÚ je však podle HN ochoten rozhodnutí o zastavení podpory změnit, pokud vláda vezme zodpovědnost za vypsání podpory na sebe, nebo dosáhne pokroku ve vyjednávání notifikací pro zdroje.

Nezákonný postup?

Ministerstvo průmyslu a obchodu již dříve označilo postup ERÚ v otázce podpory za nezákonný. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že problémy s notifikací existovaly již loni i předloni, a ERÚ přitom podporu vypisoval. Evropská komise je podle ministerstva o podpoře dlouhodobě informována a notifikace by měla být dokončena na jaře 2016.

Mládek: ERÚ nic nebrání v tom, aby vypsal podporu jako dřív
Mládek: ERÚ nic nebrání v tom, aby vypsal podporu jako dřív

Praha 20. listopadu (ČTK) - Podle ministerstva průmyslu (MPO) nebrání Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) nic v tom, aby v dotovaných výkupních cenách energie pro obnovitelné zdroje postupoval stejně jako v minulých letech. V prohlášení pro ČTK to uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).
„Ministerstvo průmyslu a obchodu je šokováno zcela nepředvídatelným jednáním a účelovými vyjádřeními Energetického regulačního úřadu. Nezávislost ERÚ zřejmě zůstala už pouze v rétorice jeho předsedkyně ve spojení s řadou vyšetřování její osoby, fakticky se ale odpovědnosti snaží zbavit a neštítí se přitom ani kroků, které nevratně poškodí české hospodářství,“ uvedl dnes Mládek.
Ministerstvo argumentuje tím, že problémy s notifikací existovaly již loni i předloni a ERÚ podporu vypisoval. Podle ERÚ nemají notifikaci zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016. „MPO ve svém vyjádření pro ERÚ, týkajícím se udělování provozní podpory pro zdroje uvedené do provozu před začátkem roku 2013, uvedlo, že nic nebrání, aby ERÚ postupoval úplně stejně jako v minulých letech,“ oponoval dnes Mládek.

Ministerstvo a ERÚ se dostávají do sporů dlouhodobě. ERÚ například kritizoval novelu energetického zákona. Úřad varoval, že ministerstvo nevyčíslilo její dopady. Mládek naopak ujišťoval, že novela náklady obyvatel na energie nezvýší. ERÚ má výhrady rovněž ke vzniku Rady ERÚ, která by měla do budoucna úřad řídit. Vitásková uvedla, že se úřad může politizovat.

Vitáskovou také podle deníku Dnes vyzval náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, aby urychleně sebe a své místopředsedy zařadila pod služební zákon. Pokud by to udělala, musela by ale funkci kvůli svému trestnímu stíhání opustit. Vitásková tvrdí, že se pokynům superúředníka Postráneckého nepodřídí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video