Festival Prague Pride pokračuje na Střeleckém ostrově | E15.cz

Festival Prague Pride pokračuje na Střeleckém ostrově

Kristina Blümelová, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba pět tisíc účastníků duhového průvodu sexuálních menšin centrem Prahy došlo na Střelecký ostrov, kde se odpoledne a večer budou bavit hudbou a tancem. Policie zatím v souvislosti s průvodem zadržela dvojici podezřelou z trestného činu výtržnictví. Před mostem Legií hodila k davu dýmovnici. Další dva lidé jsou podezřelí z přestupku proti majetku. Organizátor Czeslaw Walek byl s festivalem spokojen a příští rok jej prý hodlá zopakovat.

Na náměstí Republiky se kromě účastníků Prague Pride sešlo asi dvě stě členů Mladých křesťanských demokratů s dětmi a vedle dvě až tři desítky sympatizantů iniciativy D.O.S.T. Jeden z nich si do průvodu přinesl obraz Panny Marie s Jezulátkem. Účastníkům rozdali členové konzervativního sdružení vlajky se zatnutou pěstí. „Národe český vrať se ke Kristu,“ stojí na jejich transparentu.

Demonstrace mladých křesťanů, během které se mezi nimi a účastníky pochodu strhly drobné šarvátky, zhruba po hodině skončila.

Protiakci uspořádala i strana Mladých křesťanských demokratů

Odpůrci pochodu Prague pride z řad Mladých křesťanských demokratů Autor: Pavel Kadlas

Z náměstí vyrazili účastníci průvodu ještě bez doprovodu hudby, o pár set metrů se dal průvod do tance. Jeho účastníci nesli transparenty: „Ať queer zůstává s touto krajinou,“ „Stydím se za prezidenta,“ „Můj syn není žádný deviant.“ Do čela průvodu se postavily známé osobnosti kultury a politiky, jako je například režisérka Olga Sommerová, producent Janis Sidovský či bývalý politik Martin Bursík s manželkou. Účastníky pochodu také povzbudila informace, že průvod podpořila bývalá tenistka Martina Navrátilová, která zkritizovala postoj prezidenta Václava Klause k akci. V ulici Na Příkopě hrál z vozu s hudební aparaturou dýdžej v masce prezidenta, také on sklidil velké ovace.

Začátek průvodu na náměstí Republiky

Začátek Průvodu hrdosti na náměstí Republiky Autor: Pavel Kadlas

Akce v posledních týdnech vyvolala ostrou reakci konzervativních kruhů. Svou „protiváhu“ k duhovému pochodu přichystala i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Na Jungmannově náměstí, kde se oba tábory sešly, také došlo ke konfliktu. Příznivci DSSS na účastníky pochodu jednohlasně pokřikovali vulgární nadávky, jako „Prasata!“ a „Hamba vám!“ a házeli po nich petlahve a vajíčka. Pochodující se ale nenechali vyprovokovat a na nadávky odpovídali tancem a omluvami.

Protest příznivců Dělnické strany proti Pochodu hrdosti

Protest Dělnické strany na Jungmannově náměstí, vzduchem létaly nadávky, petlahve Autor: Pavel Kadlas

Podle organizátorů se festival vydařil, příští rok by jej rádi zopakovali

Duhový pochod homosexuálů, kterým dnes odpoledne vyvrcholil festival sexuálních menšin Prague Pride, mají jeho organizátoři za vydařený. Příští rok v hlavním městě uspořádají další, letošní byl historicky první. Podle šéfa pořádajícího sdružení Prague Pride Czeslawa Walka přišlo homosexuály podpořit na všechny akce přehlídky „neuvěřitelné množství lidí“. „Pochodu se podle prvních odhadů zúčastnilo pět tisíc lidí, dalších deset tisíc jich přihlíželo,“ řekl Walek.

„Každý, kdo to viděl, viděl, že je to festival o radosti a toleranci,“ poznamenal. Na dotaz, zda k vysoké návštěvnosti akce přispěla i kritika z konzervativních kruhů, uvedl, že řada lidí přišla svůj názor ukázat.

Prague Pride podpořil pražský primátor či ČSSD, prezident i arcibiskup jej odsoudili

Proti podpoře, kterou festival získal od primátora Bohuslava Svobody (ODS), se vyslovil prezident Václav Klaus. Jeho vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za „deviantní spoluobčany“ a průvod za nátlakovou akci. Aby svou podporu zvážil, vyzval primátora také arcibiskup Dominik Duka. Svoboda uvedl, že svůj názor nezmění. Podle něj umožněním akce Praha ukazuje, že je moderním světovým městem.

Dnes Duka podpořil iniciativu Pochod pro rodinu. „Rodina, základní buňka společnosti, jako i církve, je ohrožena a znevažována,“ uvedl v otevřeném dopise. Podotkl, že právě spolu s dalšími duchovními vzpomíná na kněží utlačované za minulého režimu. „V komunistickém manifestu čteme o zániku a zbytečnosti rodiny. Jak výmluvné souvislosti můžeme dnes prožívat,“ napsal.

Duhový průvod naopak podpořila sociální demokracie. „Je to individuální rozhodnutí každého člověka i člena ČSSD. Pro mne to znamená vytvořit toleranci k právům menšin, v tomto případě zejména těch bisexuálních,“ řekl ČTK místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Podotkl, že ještě nedávno si myslel, že taková tolerance v Česku existuje. „Bohužel, debata mě přesvědčila o opaku,“ konstatoval s tím, že je nebezpečné, když se proti akci ozval Hrad a ministerstvo školství.

Autor: Kristina Blümelová, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.