Jermanová: Změna ve vedení kraje byla opodstatněná a prospěšná | E15.cz

Jermanová: Změna ve vedení kraje byla opodstatněná a prospěšná

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nedávná změna ve vedení Středočeského kraje, při níž hnutí ANO vyměnilo své koaliční partnery, byla podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) opodstatněná a prospěšná. Zrychlila se výběrová řízení a změny k lepšímu se čekají i ve zdravotnictví nebo cestovním ruchu, řekla. Pozitivně vnímá celý rok, který uběhl od loňských krajských voleb. Opozice má na věc jiný názor, podle některých zastupitelů se od krajských voleb nic zásadního neudělalo.

Ve středních Čechách se v říjnu rozpadla koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, kraj nyní vedou ANO a ČSSD s podporou komunistů. Podle Pokorné Jermanové se řada věcí, které si žádaly jiný přístup, začíná měnit.

"Ať už je to v oblasti soutěžení zakázek, kde se zrychlilo tempo práce, nebo v oblasti zdravotnictví, které by po změně generálního sekretáře (Asociace středočeských nemocnic) mělo konečně dosahovat díky organizování centrálních nákupů vyšších ekonomických úspor," uvedla.

Zastupitel za STAN Vít Rakušan, který zasedal v původní radě a nyní je v opozici, takové hodnocení nesdílí. Chybí mu mimo jiné programové prohlášení, nová koalice je podle něj jen uskupením pro udržení moci.

"Vidím slepenec lidí, kteří se neosvědčili a kteří skočili po příležitosti mít na další tři roky jistou funkci. Vidím výměnu konstruktivních a pracovitých partnerů za pouhé figurky s nutnými hlasy. Dovolím si říci, že paní hejtmance toto uspořádání zřejmě vyhovuje více," míní Rakušan.

Podle hejtmanky se od voleb před rokem podařila řada pozitivních změn. Krajský úřad změnil strukturu odborů, aby mohl lépe a hospodárněji plnit úkoly. Novinkou jsou online přenosy z jednání zastupitelů. Vznikla centrála cestovního ruchu a asociace nemocnic, začalo se napravovat hospodaření zadlužené mladoboleslavské a kladenské nemocnice. Pokračovalo se také v opravách silnic.

"V průběhu uplynulého roku se nám podařilo opravit 185 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Celkovou rekonstrukcí či většími údržbovými pracemi prošlo také 35 mostů," shrnula hejtmanka.

Podotkla, že celou dobu se dařilo plnit schválený rozpočet a splácet staré úvěry. Ze čtyřmiliardového úvěru zbývalo na konci listopadu splatit 2,39 miliardy Kč a z úvěrů na rekonstrukci nemocnic ve výši 1,84 miliardy korun zbývalo uhradit 1,18 miliardy korun.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Jan Jakob ale vidí počínání krajského vedení jinak. "Bohužel jsem přesvědčený, že se za poslední rok téměř nic nezměnilo. Kraj není schopen zajistit potřebné a nezbytné investice, ačkoli na ně prostředky má. Namísto toho je posilováno osobní PR vedení kraje v čele s hejtmankou, a to za krajské peníze. Prostředky se také dle mého nehospodárně vynakládají na podporu řady soukromých akcí," uvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video