Kolem Babišova nákupu dluhopisů panuje ticho | E15.cz

Kolem Babišova nákupu dluhopisů panuje ticho

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finanční správa by podle zákona měla vyzvat ministra financí, aby doložil, kde vzal na bondy Agrofertu 1,5 miliardy.

Ministr financí Andrej Babiš ani jemu podřízená Finanční správa nechtějí prozradit, jak se postaví k případu sporného nákupu dluhopisů Agrofertu za 1,5 miliardy korun. Babišovy výroky v některých médiích a jeho následné prohlášení na tiskové konferenci z konce minulého týdne vzbuzují otazníky. Hlavně proto, že šéf ANO své dříve přiznané příjmy navýšil o několik stamilionů. K vysvětlení vyzvala ministra jak opozice, tak předseda lidovců Pavel Bělobrádek a poslanec ČSSD Václav Klučka z vládních řad.

Podle zákona o prokazování původu majetku platného od prosince má nesrovnalosti mezi přiznanými příjmy a výdaji prověřovat Finanční správa. Pokud hodnota neevidovaného majetku v porovnání s daňovými přiznáními převýší pět milionů korun, vyzve poplatníka k prokázání původu tohoto majetku a případně ho zdaní. Kromě dodatečného zdanění může být viník sankcionován do výše sta procent hodnoty nepřiznaného nebo zatajeného majetku. Za poskytnutí nepravdivých údajů pak hrozí až tři roky odnětí svobody.

„Klondike skončil. Drtivá většina lidí přivítá, že majetek toho, kdo náhle zbohatnul, bude zdaněn. Časy zázračného bohatnutí na úkor státu a daňových poplatníků jsou konečně za námi,“ prohlásil loni při projednávání normy ve sněmovně Babiš.

Zda ho Finanční správa vyzve, aby poskytl daňová přiznání a doložil tak svá veřejná tvrzení o nákupu bondů, není jasné. „Vzhledem k zákonné povinnosti zachování mlčenlivosti se nelze vyjadřovat k záležitostem týkajícím se konkrétních daňových subjektů,“ sdělila mluvčí správy Petra Petlachová.

Jediný, kdo se může vyjádřit k tomu, zda je či bude správou prověřován, je Babiš. Ten však na dotazy deníku E15 nereagoval. Okolnosti nabytí dluhopisů zatím nijak nekomentoval ani na sociálních sítích, kde se přitom často dělí o své názory.

Ministrovo žonglování s čísly
Server Echo24.cz začátkem ledna napsal, že ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš čelí trestnímu oznámení za nákup dluhopisů Agrofertu. Babiš následně poskytl rozhovory Deníku.cz a HN, kde uvedl, že si v letech 1993 až 2015 vydělal 1,86 miliardy korun hrubého, což po zaplacení daní a pojistného bylo 1,53 miliardy. Jenže do roku 2013, kdy koupil největší balík dluhopisů za 1,25 miliardy, si vydělal jen 1,11 miliardy čistého. Na nákup mu tedy chybělo zhruba 140 milionů, a to i za předpokladu, že by neměl žádné životní náklady. Babiš pak na tiskové konferenci řekl, že jeho hrubé příjmy v daném období nebyly 1,86 miliardy, ale 2,53 miliardy. Jak přišel k dalším více než 650 milionům, nevysvětlil.

 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video