Majetek Agrofertu bude spravovat Babišův právník Bílek | E15.cz

Majetek Agrofertu bude spravovat Babišův právník Bílek

Michal Půr

Svěřenský fond, kam ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš převede svůj majetek, bude spravovat právník Agrofertu Alexej Bílek. INFO.CZ to potvrdily důvěryhodné zdroje z holdingu. Převod majetku po Babišovi žádá zákon, který na začátku ledna schválili poslanci. Má zamezit střetu zájmů u ministra financí. Babiš fond ovšem dále může kontrolovat, neexistuje nad ním žádný dohled.  

Internetový server HlídacíPes.org před nedávnem upozornil, že Babiš v prosinci transformoval dosud neaktivní firmu Kostelecké maso-uzeniny. Společnost změnila název na AGABSY a do statutárních orgánů usedla Babišova životní partnerka Monika a lidé spojení s holdingem Agrofert.

Akciová společnost AGABSY má jako předmět podnikání v obchodním rejstříku zapsanou správu vlastního majetku. Jediným akcionářem firmy je vicepremiér Babiš. Krátce před Vánoci firma změnila mimo jiné způsob jednání za společnost. „Zároveň došlo k omezení převodu akcií, ten je možný pouze se souhlasem představenstva," uvedl server HlídacíPes.org.

Komentář Bohumila Pečinky: Kde vzal Babiš peníze?

Obměnou prošly také statutární orgány firmy. Do představenstva usedla Babišova životní partnerka Monika, místopředsedou se stal šéf představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a předsedou je právě Alexej Bílek, který vede právní divizi Agrofertu, píše HlídacíPes.org. V dozorčí radě společnosti AGABSY podle něj zasedli tři "dvorní" právníci, kteří stáli po Babišově boku u všech jeho významných podnikatelských kroků.

Podnikání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ovlivní novela zákona o střetu zájmů, přezdívaná lex Babiš". Firmy, ve kterých drží členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, by podle ní neměly přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Novelu v listopadu schválil parlament, následně jí vetoval prezident Miloš Zeman, ale poslanci jeho veto přehlasovali na začátku ledna.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!