Majetek Agrofertu bude spravovat Babišův právník Bílek | E15.cz

Majetek Agrofertu bude spravovat Babišův právník Bílek

Michal Půr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Svěřenský fond, kam ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš převede svůj majetek, bude spravovat právník Agrofertu Alexej Bílek. INFO.CZ to potvrdily důvěryhodné zdroje z holdingu. Převod majetku po Babišovi žádá zákon, který na začátku ledna schválili poslanci. Má zamezit střetu zájmů u ministra financí. Babiš fond ovšem dále může kontrolovat, neexistuje nad ním žádný dohled.  

Internetový server HlídacíPes.org před nedávnem upozornil, že Babiš v prosinci transformoval dosud neaktivní firmu Kostelecké maso-uzeniny. Společnost změnila název na AGABSY a do statutárních orgánů usedla Babišova životní partnerka Monika a lidé spojení s holdingem Agrofert.

Akciová společnost AGABSY má jako předmět podnikání v obchodním rejstříku zapsanou správu vlastního majetku. Jediným akcionářem firmy je vicepremiér Babiš. Krátce před Vánoci firma změnila mimo jiné způsob jednání za společnost. „Zároveň došlo k omezení převodu akcií, ten je možný pouze se souhlasem představenstva," uvedl server HlídacíPes.org.

Obměnou prošly také statutární orgány firmy. Do představenstva usedla Babišova životní partnerka Monika, místopředsedou se stal šéf představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a předsedou je právě Alexej Bílek, který vede právní divizi Agrofertu, píše HlídacíPes.org. V dozorčí radě společnosti AGABSY podle něj zasedli tři "dvorní" právníci, kteří stáli po Babišově boku u všech jeho významných podnikatelských kroků.

Podnikání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ovlivní novela zákona o střetu zájmů, přezdívaná lex Babiš". Firmy, ve kterých drží členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, by podle ní neměly přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Novelu v listopadu schválil parlament, následně jí vetoval prezident Miloš Zeman, ale poslanci jeho veto přehlasovali na začátku ledna.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video