Lidovce povede Výborný, s převahou porazil Jurečku | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Lidovce povede Výborný, s převahou porazil Jurečku

Pavel Otto

Pavel Otto, ČTK

Po osmi letech a čtyřech měsících má KDU-ČSL nového šéfa. Pavla Bělobrádka, který už na volebním sjezdu strany v Brně nekandidoval, vystřídal Marek Výborný - syn bývalého ministra obrany a ústavního soudce Miloslava Výborného. Proti němu neuspěl Marian Jurečka, který se poté rozhodl nekandidovat do předsednictva strany.

Do květnového souboje o složení Evropského parlamentu a také do krajských voleb v příštím roce povede lidovce Marek Výborný. Nechce se spojovat s ODS, TOP 09 nebo Starosty a nezávislými, přestože lídři těchto stran projevili na sjezdu KDU-ČSL v Brně o spolupráci zájem.

Dvaačtyřicetiletý poslanec, který se do dolní komory parlamentu dostal teprve předloni, s převahou porazil prvního místopředsedu strany Mariana Jurečku. Výborný dostal 256 hlasů, Jurečka 124. Exministr zemědělství byl od roku 2010 druhým mužem strany po Pavlu Bělobrádkovi, který z vlastního rozhodnutí funkci opustil. Jurečka zároveň oznámil, že už nebude kandidovat do předsednictva strany, stejně tak exministr kultury Daniel Herman. 

"Vnímám atmosféru tady a že jsem byl kritizován za některé věci, když jsme se účastnili minulé vlády Bohuslava Sobotky. Nechci být tím, kdo bude bránit v rozletu, proto nebudu kandidovat do předsednictva. Dávám prostor, aby předseda a předsednictvo nebyli zatížení některými věcmi," řekl Jurečka.

Nevezeme se na vlně úspěchu, přiznal končící Bělobrádek

Výbornému podlehl i předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek, který v prvním kole dostal jen 78 z 381 platných hlasovacích lístků. „Cítím obrovskou odpovědnost, chci vám všem poděkovat. Byla to férová soutěž tří kandidátů,“ řekl Výborný po oznámení výsledků.

Dodal, že by si jako místopředsedy přál Jurečku s Bartoškem. „Jejich zkušeností bychom měli nadále využívat,“ podotkl. První místopředsedkyní KDU-ČSL se stala senátorka Šárka Jelínková. Řadovými místopředsedy byli zvoleni zmíněný Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

Ještě před zvolením se však Výborný do svých soupeřů opřel. „Říká se, že úspěšná sestava se nemění. Můžeme ale dnes označit naše vedení za úspěšné? Nabízím změnu. Chci klidnou sílu, která je předvídatelná a stálá ve svých postojích. Musíme být silní, sebevědomí a úspěšní,“ prohlásil.

Fiala s Pospíšilem lákají lidovce do svazku proti hnutí ANO

Výborný vyjmenoval několik priorit, mezi něž patří tradiční lidovecká témata, jako je například podpora rodin s dětmi. „Od obecné podpory rodiny musíme přejít ke konkrétním krokům. Chci, aby pracující rodiče věděli, že stát je oceňuje a pomáhá jim,“ uvedl.

Nový šéf lidovců se chce jako bývalý učitel věnovat i této oblasti. V příští vládě by podle něj KDU-ČSL měla obsadit křesla ministrů práce a sociálních věcí a právě školství. „Vzdělání se musí stát investicí a nikoliv nákladem státního rozpočtu, je třeba zvýšit prestiž a ocenění pedagogů, posílit učňovské školství. Nejlepším dárkem pro školáky není oběd zdarma, ale zvýšení platů učitelů,“ řekl.

Dalším důležitým tématem jsou podle Výborného exekuce. „Nechci Česko v exekuci, téměř milion zadlužených lidí je strašlivé číslo,“ poznamenal. Jako poslanec se této problematice aktivně věnuje, podílel se na nedávných změnách legislativy.

Tragédie u šéfa lidovců: Výborný přišel o ženu, tři děti o mámu. Jak zemřela? >>>

Jurečka: Přestali jsme mluvit o programu, politická debata se smrskla jen na téma „Zeman a Babiš“
 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!