Fiala s Pospíšilem lákají lidovce do svazku proti hnutí ANO | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Fiala s Pospíšilem lákají lidovce do svazku proti hnutí ANO

Pavel Otto

Pavel Otto

Jsme si politicky blízko, řekli delegátům sjezdu KDU-ČSL v Brně šéfové ODS a TOP 09 Petr Fiala a Jiří Pospíšil. Rádi by uzavřeli s lidovci svazek před krajskými volbami příští rok i před parlamentními volbami v roce 2021. Cílem by bylo odstavit ANO od moci. „Prozápadní směřování země je důležitější než místa jednotlivých funkcionářů na kandidátkách. Budeme-li riskovat pětiprocentní hranice, téměř jistě bude Andrej Babiš sestavovat i další vládu,“ řekl Pospíšil.

Fiala označil občanské demokraty a lidovce za tradiční politické strany, které podle něj představují dva autentické proudy napravo od politického středu. „Po příštích volbách do Poslanecké sněmovny musíme otočit Českou republiku správným směrem. V tomto zápase bychom měli zvítězit a vrátit demokratické politice smysl a důstojnost,“ řekl lídr ODS.

Dodal, že obě strany mají podstatné hodnotové a programové průniky. „Svoboda a demokracie, příslušnost k Západu, silná a moderní tržní ekonomika. To jsou místa, kde bychom se mohli a měli setkávat,“ vyzval Fiala delegáty sjezdu KDU-ČSL.

V závěru svého vystoupení se opřel do ANO Andreje Babiše. „Česko řídí nová levice, která prý vyhnala nemehla. Skutečnost je taková, že nám ujíždí vlak, vypadli jsme z pětadvaceti nejinovativnějších zemí světa, vláda nechystá žádnou reformu. Pokud dosud předváděla festival slibů a marketingu, do konce volebního období nás už nic jiného nečeká,“ míní.

Podle Pospíšila je třeba, aby se strany dohodly na společných projektech. Například snaha o sestavení společné kandidátky TOP 09 a KDU-ČSL pro květnové volby do Evropského parlamentu však koncem loňského roku ztroskotala.

O potřebě spolupráce demokraticky smýšlejících subjektů v době, kdy politiku v Česku a EU ovlivňují populisté a oligarchové, hovořil na sjezdu i první místopředseda STAN Vít Rakušan. 

K neúspěšnému projektu koalice STAN s KDU-ČSL před volbami v roce 2017, o němž se jako o chybě zmínil končící předseda lidovců Pavel Bělobrádek, se na rozdíl od něj vyjadřoval mírněji. „Nechci se vracet do minulosti k interpretaci toho, co se mezi námi stalo. Moje interpretace by byla menšinová v tomto sále,“ konstatoval s tím, že přijel mezi přátele. Skutečné přátelství je podle Rakušana to, které dokáže překonat vzájemné křivdy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!