Na Zemi se vrátila americká astronautka Whitsonová, ve vesmíru strávila rekordních 665 dní | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Na Zemi se vrátila americká astronautka Whitsonová, ve vesmíru strávila rekordních 665 dní

Z pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se dnes na Zemi vrátili Američané Peggy Whitsonová a Jack Fischer a Rus Fjodor Jurčichin. Whitsonová překonala rekord USA v celkovém pobytu ve vesmíru, stejně jako rekord v kategorii žen - strávila v něm celkem 665 dní.

Whitsonová má také prvenství v tom, že je první ženou, která velela ISS dvakrát. Šlo přitom teprve o její třetí misi, v níž strávila 288 dní. Whitsonová je také ve věku 57 let nejstarší astronautkou a s deseti výstupy do volného prostoru i nejzkušenější ženou v tomto měření.

V celkové délce pobytu ve vesmíru Whitsonovou překonává Rus Jurčichin, který během pěti misí strávil mimo Zemi 673 dní. Světovým rekordmanem v době pobytu ve vesmíru je Rus Gennadij Padalka, který vyrazil do vesmíru pětkrát a v kosmu strávil 878 dní. S kariérou aktivního kosmonauta se rozloučil v dubnu.

Další krok ke kolonizaci vesmíru? Američané stavějí kosmickou stanici budoucnosti

Po dopadu modulu Sojuzu do kazašské stepi podstoupili dnes navrátilci z vesmíru tradiční rychlou lékařskou prohlídku. Dostali brýle proti ostrému vycházejícímu slunci a Whitsonová i kytici s pozdravem: "Vítej zpět, Peggy".

Na ISS je tříčlenná posádka, která se v červenci dočasně připojila k té staré. Novou tvoří ruský kosmonaut Sergej Rjazanskij, americký astronaut Randolph Bresnik a jejich italský kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Paolo Nespoli.

Podívejte se na vesmírnou stanici:

Vesmírná stanice ISS

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!