Náměstek Toman u Fischera definitivně končí, nedoložil vzdělání | E15.cz

Náměstek Toman u Fischera definitivně končí, nedoložil vzdělání

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odvolaný náměstek ministra financí Lubomír Toman nedoložil studia na Ekonomické univerzitě v Bratislavě, a v úřadu tak definitivně skončil. Toman měl do pondělka čas pro vyvrácení pochybností ohledně svého vzdělání. Spolu s funkcí náměstka přijde i o místa v dozorčí radě Českého Aeroholdingu a provozovatele ropovodů Mero.

„Pan Toman do mnou stanovené lhůty nedoložil žádný materiál, který by důvěryhodným způsobem jeho studium potvrzoval. Proto jsem se v souladu s mými zásadami rozhodl ukončit jeho pracovní poměr,“ uvedl ministr financí Jan Fischer. Náhradu za Tomana představí Fischer v úterý. Má jít o člověka z resortu.

Spolu s nástupem nového náměstka přijde Toman i o posty v dozorčích radách zmíněných státních firem. Místa v nich jsou totiž vázána na funkci náměstka. Stát je u těchto podniků stoprocentním vlastníkem, ministr financí tak může z pozice jediného akcionáře vyměnit člena dozorčí rady okamžitě.

Toman informace o tom, že by se prokazoval falešným titulem, odmítal a tvrdil, že vzdělání získal řádným způsobem. Ekonomická universita v Bratislavě ale potvrdila, že Tomanův diplom nevydala.

Třiačtyřicetiletý Toman měl jako náměstek na ministerstvu na starosti oblast hospodaření s majetkem státu a informatiky. Do vysoké státní funkce jej v polovině letošního července jmenoval ministr Fischer.

Ministerstvo tehdy Tomana označilo za nepolitického odborníka s mnohaletými zkušenostmi, který pracoval na manažerských pozicích ve významných mezinárodních společnostech. Před nástupem na ministerstvo Toman podle svého životopisu na webu úřadu pracoval například jako výkonný manažer IBM Czech Republic.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.