Nezaměstnanost je na novém rekordu, práci hledá přes 600 tisíc Čechů | E15.cz

Nezaměstnanost je na novém rekordu, práci hledá přes 600 tisíc Čechů

Ilustrační foto (Profimedia.cz)
Ilustrační foto (Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V lednu zůstalo bez práce skoro 630 tisíc lidí a poprvé v historii Česka tak počet nezaměstnaných překročil hranici 600 tisíc. V procentuálním vyjádření to znamená nárůst na 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta, uvedl Úřad práce ČR. Podle analytiků však nejde o překvapivý vývoj, protože odráží konec sezónních prací, úvazků na dobu určitou a cyklické propouštění ve firmách.

To potvrdil i analytik Home Creditu Michal Kozub. Podle něj v lednu došlo ke zhoršení, protože na úřady práce přišla řada nových uchazečů, kterým skončil pracovní poměr ke konci roku.

„Letos to bylo nepatrně méně, než před rokem. Proto hodnota 8,6 procenta není nijak překvapivá a zcela odpovídá typickému průběhu v lednu,“ dodal kozub.

Průmysl se poohlíží po nových lidech

Recese sice pomalu končí, nová místa ale přibývají jen pomalu. „Přesto určité pozitivní signály vidět jsou. Jde především o to, že průmyslové firmy se začínají díky rostoucím zakázkám poohlížet po nových zaměstnancích. A vyšší zaměstnanost vykazují i služby,“ vysvětlil Petr Dufek z ČSOB.

Podobně vnímá situaci také hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Počet nezaměstnaných překročil historicky poprvé 600 tisíc, přesto existují známky, že má trh práce své nejhorší za sebou. Za období prosince a ledna přibylo na úřadech práce 64 tisíc klientů, což je pro tyto měsíce nejméně od roku 2007,“ řekl Sobíšek.

Vývoj nezaměstnanosti za poslední 2 roky:

Nezaměstnanost Autor: Tradingeconomics.com, MPSV

Navíc množství volných pracovních míst v lednu proti prosinci stouplo, zatímco před rokem tomu bylo naopak. Letos v lednu také meziročně více lidí bylo vyřazeno z evidence nezaměstnanosti díky tomu, že nastoupili do nového zaměstnání.

Nejistý vývoj

„Je samozřejmě otázkou, do jaké míry se na příznivějších trendech začátku letoška podepisuje mírné počasí. Od jarních měsíců pak nepochybně půjde počet lidí bez práce dolů, i když je nejisté, nakolik se na takovém vývoji podepíše tvorba trvalejších míst a nakolik půjde jen o sezónní vývoj,“ doplnil Pavel Sobíšek.

Petr Dufek se domnívá, že půjde hlavně o sezónní práce, zatímco trvalejší pracovní místa vzniknou pozvolněji. „Proto se příliš velkého zlepšení situace zřejmě ještě nedočkáme. Navíc firmy a v některých případech i veřejný sektor si stále více oblíbily úvazky na dobu určitou, a budeme si muset zvykat na velké sezónní přesuny nezaměstnaných,” vysvětlil.

Podle Hospodářské komory ČR však rekordní nezaměstnanost nepřináší žádný optimismus. „Tato skutečnost je pochopitelná, a to vzhledem k dlouhodobé stagnaci ekonomiky, která nepřináší dostatečně velké finanční prostředky především do služeb, ve kterých podnikatelé začínají hojně využívat systém krátkodobého zaměstnávání, tedy brigádníků,“ uvedla mluvčí komory Lenka Vodná.

Seznam úřadů práce v České republice

Autor: vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video