Nezaměstnanost v listopadu vzrostla jen mírně. Se zimou bude hůř | E15.cz

Nezaměstnanost v listopadu vzrostla jen mírně. Se zimou bude hůř

Úřad práce
Úřad práce
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Míra nezaměstnanosti se v listopadu mírně zvýšila na 7,7 procenta z říjnových 7,6 procenta. Výsledek odpovídá odhadům analytiků. Práci si na konci listopadu hledalo 565 313 lidí, což je o 8632 více než před měsícem. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Se závěrem roku ale bude hůř, ubydou sezonní práce.

„Situace na trhu práce se zatím ještě nezačíná stabilizovat a volných pracovních míst se stále nedostává. Na jedno pracovní místo připadá v průměru 15 lidí bez práce, nicméně je to jen průměr, za nímž se skrývá i téměř 80 lidí bez práce na jedno místo v Karviné,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Dodal, že se závěrem roku nezaměstnaných přibyde. Lidem budou končit úvazky na dobu určitou a budou mizet i sezonní pracovní místa ve firmách, které si zvykly posílat lidi na zimu na úřady práce. Nezaměstnanost se tak podle analytika nepochybně přehoupne přes hranici osmi procent.

„Zlepšení situace na trhu práce může přinést teprve až oživení české ekonomiky. Nová pracovní místa, která by výrazně srazila nezaměstnanost dolů, však začnou vznikat až s odstupem času. Proto s nějakým výrazným zlepšením pro příští rok ještě nepočítáme,“ zmínil Dufek.

Růst počtu lidí bez práce se zvýšil o méně než devět tisíc, což je podle šéfa analytiků UniCredit Bank CR Pavla Sobíška pro jedenáctý měsíc druhý nejnižší počet od vzniku finanční krize v roce 2008. Sobíšek uvedl, že převládajícím důvodem nárůstu nezaměstnanosti bylo zřejmě ukončení sezonních prací.

„Počty lidí registrovaných a vyřazovaných z evidence nezaměstnanosti svědčí o poněkud intenzivnějších pohybech na trhu práce. Pozitivní je lehce nižší pokles volných pracovních míst oproti loňskému listopadu. Celkově se data zdají být v souladu se stabilizací ekonomického výkonu po předchozí recesi,“ uvedl Sobíšek.

Méně absoloventů

Doplnil, že meziročně vyšší podíl nezaměstnaných vydrží ještě do poloviny 2014. Pozitivně by mohla situaci na trhu práce podle úřadu ovlivnit zimní turistická sezóna.

Turisté v Česku Autor: Euro Martin Pinkas
Konec sezonních prací může kompenzovat zimní turistická sezóna (Foto Euro)

Během listopadu se na úřadech práce nově přihlásilo 50 835 lidí, což je proti konci října o 4492 více. Většinou šlo o lidi se základním a středním odborným vzděláním. Z evidence naopak odešlo 42 203 lidí. Novou práci získalo 16 598 uchazečů. V seznamu nezaměstnaných bylo koncem listopadu méně absolventů škol než v říjnu. Bylo jich téměř 40 tisíc a na celkové nezaměstnanosti se podílejí 7,1 procenta. Podle ministerstva práce je pro tuto skupinu přínosem program Odborná praxe pro mladé do 30 let. V nabídce úřadů práce bylo v listopadu 37 501 volných pracovních míst, seznam se tedy o 1636 míst zúžil. Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 4681 vhodných pro osoby se zdravotním postižením a 9894 jich nabízeli zaměstnavatelé absolventům škol a mladistvým.

Nejméně práce je v okrese Most a Bruntál

Zaměstnavatelé nabízeli volná pracovní místa nejčastěji v obchodu, službách, pohostinství, ostraze či administrativě. Značný zájem měli i o uchazeče s technickým vzděláním, například svářeče, soustružníky a zámečníky, a také řidiče.

Začal se ale projevovat i přínos nově přijatých zaměstnanců, kteří nastoupili v rámci vládou schváleného personálního posílení. „Díky práci v terénu a mnohem lepší komunikaci se zaměstnavateli se daří Úřadu práce ČR získávat do databáze mnohem vyšší počet volných pracovních míst, která pak nabízí uchazečům o zaměstnání,“ uvedlo MPSV.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ a Praha-západ, naopak nejvyšší je v okresech Most a Bruntál. Podle krajského členění je nejvyšší nezaměstnanost v zemi stále v Ústeckém kraji, kde v listopadu stoupla na 11,2 procenta.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video