Od konce roku klesl počet automatů téměř o polovinu

hrací automat (ilustrační foto)

hrací automat (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz

Počet hracích automatů ve městech od začátku roku klesá. Důvodem je především nový zákon o hazardních hrách. Radnice se zároveň snaží hazard na svém území dále regulovat, v některých městech platí i nulová tolerance. Toto opatření se ale i přes snahy opozičních zastupitelů nepodařilo prosadit například v Ústí nad Labem nebo v Mostě. Vedení těchto měst argumentovalo právě platností nového zákona, který je podle nich dostatečný.

Ministerstvo financí ke konci loňského roku evidovalo v Česku zhruba 52 tisíc registrovaných hracích automatů, ve druhé polovině letošního února jich už bylo méně než 30 tisíc. Od ledna je pro hráče na automatech povinná registrace. Při zřizování hráčského konta musí provozovatel zjistit a ověřit totožnost a věk hráčů a umožnit mu nastavit sebeomezující opatření. Zákon také nařizuje povinnou přestávku po dvou hodinách hry.

Nulová tolerance hazardu platí například v Chomutově, Litvínově, Kroměříži, automaty zcela zmizely i z menších měst, jako jsou Proseč a Skuteč na Chrudimsku, Králíky na Orlickoústecku, Lanškroun, Litomyšl nebo Vysoké Mýto. Do konce roku 2019 hrací přístroje nebudou ani v Ústí nad Orlicí.

Jiná města automaty povolují jen v některých částech nebo stanovují jejich maximální počet. Ve Zlíně taková vyhláška platí už od roku 2012. Počet hracích automatů se tam letos snížil z 800 na asi 500. Vsetínská radnice povolila ve městě jen jednu hernu. Počet míst, kde lze provozovat hrací automaty, omezilo i Uherské Hradiště.

Pardubice regulují rozšíření hazardních her na území města vyhláškou novelizovanou v roce 2014. Podle ní mohou být hrací přístroje ve čtyřech z osmi městských obvodů pouze na taxativně vyjmenovaných místech, jichž je celkem 89. Čas jejich provozování není omezen. V ostatních obvodech automaty regulovány nejsou. Se současným stavem nejsou spokojeni lidovci, kteří jsou součástí radniční koalice.

V Děčíně platí zákaz her všude kromě kasin, vyhlášku zastupitelé schválili v roce 2016. Důvodem soustředění hazardních her pouze v kasinech je podle radních to, že jejich provoz podléhá podstatně přísnějším pravidlům, než je to dosud v hernách. Do kasin se hazard dlouhodobě stěhuje v Teplicích.

Ve stotisícovém Hradci Králové je provozování sázkových her, loterií a dalších podobných her regulováno obecně závaznou vyhláškou. Její součástí je také soupis povolených provozoven, vyhláška reguluje i čas provozování podle typu provozované loterie. Herny nejsou povolené v blízkosti budov škol, zdravotnických zařízení, veřejných institucí, církví.

V Olomouci skončila do roku 2015 polovina ze 113 heren. Z ulic zmizely světelné reklamy s herními symboly a radnice také zvýšila kontroly heren. O úplném zákazu heren radnice zatím neuvažuje, protože se obává vzniku nelegálních provozoven s hazardem. Ve městě bylo v roce 2014 uspořádáno referendum o zákazu hazardu, které ale nebylo závazné. Hlasovat totiž přišlo pouze 8,2 procenta voličů, většina z nich byla pro zákaz heren.

Ministerstvo financí očekává, že počet heren v Česku klesne za období od roku 2016 do konce letošního roku na třetinu, tedy ze 6100 zhruba na 2000.