Boj ministerstva financí proti hazardu. Klesne počet heren, hráči se budou muset registrovat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Boj ministerstva financí proti hazardu. Klesne počet heren, hráči se budou muset registrovat

ČTK

Počet heren v Česku klesne za období od konce loňského roku do konce roku 2018 na třetinu, tedy ze 6100 zhruba na 2000. Řekl to náměstek ministra financí (MF) Ondřej Závodský. Podle nového zákona o hazardu, který platí od začátku roku 2017, bude od začátku roku 2018 pro hráče na automatech povinná registrace. Z restaurací by měly automaty během příštího roku prakticky zmizet, uvedl náměstek.

"Letošní rok byl rokem internetu. Teď přichází druhá fáze, která je zákonem nastavená, jde jen o to ji administrativně dotáhnout. A to jsou kamenné pobočky. Měli jsme 6100 provozoven, teď jich máme 3800. Věřím, že do léta se jejich počet sníží na 2500, do konce příštího roku pak na 2000. Pro mě je zásadní, že z toho původního počtu provozoven půjdeme na třetinu," uvedl Závodský, který ve funkci na konci prosince skončí.

Podle něj byly poslední licence s platností na jeden rok vydány počátkem letošního roku. "Cokoliv bude provozováno se starým povolením i po 1. lednu 2018, se musí přizpůsobit drtivé většině nástrojů nového zákona. To znamená například registrace hráčů nebo nutnost nabízet sebeomezující opatření pro hráče," doplnil náměstek.

Stát rozprášil nelegální sázkovky, hazard v Česku prošel revolucí

Podle něj během letošního roku nebyly povolovány automaty do restaurací a hospod a více než 80 procentům vyprší platnost povolení v lednu a únoru. "Po 1. březnu by mělo zůstat posledních 120 provozoven. A v roce 2019 už to budou jen jednotky hospod, kterým bude dobíhat desetileté povolení z roku 2009," uvedl dále Závodský.

Od Nového roku nebude možná hra na automatech bez registrace. Při zřizování hráčského konta musí provozovatel zjistit a ověřit totožnost a věk hráčů a umožnit mu nastavit sebeomezující opatření. To jsou například nastavení maximální výše sázek, maximální výše čisté prohry nebo počet přihlášení za den nebo měsíc. Nový zákon také nařizuje povinnou přestávku po dvou hodinách hry. "Herny se navíc budou od tří do deseti hodin ráno muset zavírat. Nonstop provozy tak budou možné jenom u kasina, ale u heren už ne," podotkl náměstek. Registrace bude povinná také při kurzovém sázení na pobočkách. Dosud se museli registrovat hráči jen při internetových sázkách.

Návrh zákona původně počítal s tím, že si každý hráč sebeomezující opatření musí nastavit, nakonec je to na jeho vůli. Ovšem provozovatel mu ho musí nabídnout. "Legislativní rada vlády tento bod ze zákona vyškrtla. A to je jedna z věcí, která mě na tom legislativním procesu hodně mrzí," sdělil Závodský.

Čapí hnízdo: Se zveřejněním zjištění OLAFu není důvod otálet, říkají odborníci

Původně měl být s účinností nového zákona o hazardu hotový také registr hráčů. Ten by znemožňoval hrát například lidem, kteří se již léčili ze závislosti. Měl by také zabránit tomu, aby hráli lidé na sociálních dávkách nebo v osobním bankrotu. "Je obrovská škoda, že to nefunguje. Zároveň ten tlak, aby to nefungovalo a provozovatelům nemohl někdo koukat pod prsty, byl extrémní," řekl Závodský. Sdružení Občané proti hazardu považuje nefunkčnost registru za velký problém. "Je to podobné, jako když chcete někoho za trestný čin poslat do vězení, ale nemáte ho postavené," uvedl dříve předseda sdružení Martin Svoboda.

Zakázka na registr hráčů měla podle Závodského původně dvě kritéria, určitý parametr kvality a cenu. "Ministr financí Andrej Babiš v létě 2016 rozhodl, že se to zredukuje jenom na cenu. A když se vyhodí jeden parametr, musí se zadávací dokumentace kompletně překopat. Pokud vše dobře půjde, tak by se to mohlo spustit v roce 2019," dodal náměstek, který ve funkci na konci letošního roku končí. Sekce majetku státu, kterou Závodský řídil, by měla být přesunuta do odboru Daně a cla.

Zaniklo 99 procent objemu nelegálního hazardu na internetu, říká Závodský

V letošním roce v Česku zaniklo 99 procent objemu nelegálního hazardu na internetu, řekl také náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Na konci roku 2016 podle ministerstva financí v Česku působilo 55 sázkových společností, které nabízely svoje služby v češtině, ale neodváděly loterní daň. Po zavedení nového zákona o hazardu od 1. ledna letošního roku jich podle Závodského zbylo pouze pět menších. Všechny jsou na černé listině a jejich stránky by měly být zablokovány.

"Ilegál máme z 99 procent objemu sázek vytlačený. To zbývající procento jsou menší firmy, které to zkoušejí. Na seznamu nepovolených her je pět společností. Ty by poskytovatelé internetu měli blokovat. Oni se to snaží nejrůznějšími kuriózními způsoby obcházet. Jde tam také o zablokované platby, neměly by na to být reklamy. Navíc je to pět opravdu malých společností," uvedl Závodský.

Zahraniční investoři se dál zbavují českých dluhopisů

Velké společnosti jako například Bet365 nebo Betfair podle něj v Česku ukončily provoz už 31. prosince 2016. "Jenom s jejich objemem z českého internetu vycouvalo 80 procent. A po prvních pár dopisech na začátku roku a zahájení správních řízení odešli v podstatě všichni ostatní," doplnil náměstek. Za porušení zákona MF od začátku uložilo pokuty zhruba za 200 milionů korun.

Zákon podle Závodského splnil absolutně všechno, co splnit měl, v oblasti internetu jsou výsledky ještě lepší, než očekával. "Na internetu dnes máme přes 20 povolení, kromě binga na všechny hry. A jestli někdo tvrdí, že se nedalo povolení dosáhnout, tak lže. Pokud nám dal někdo na začátku ledna nedostatečné materiály a tvrdil, že mu denně utíká několik milionů, tak to pro nás nebyl žádný argument, abychom kvůli tomu zákon ohýbali," doplnil náměstek.

Pokud jdou oficiálně zablokované stránky spustit, je to podle něj tím, že poskytovatel internetu neplní svoje povinnosti. "V tom případě by se na ně mělo sáhnout, zákon sankce zná. Ale nechtělo se mi jít na ně hned zhurta, chtěl jsem hlavně, aby byla informační kampaň. Na druhou stranu, pokud to budou opravdu ignorovat, nic jiného nám nezbude. Navíc, pokud jde stránka otevřít, je otázkou, jestli si tam jde opravdu zahrát," řekl dále Závodský.

Sazka dostala v Rakousku zelenou, bude největším akcionářem Casinos Austria

Z větších zahraničních společností zatím získal licence pouze PokerStars. Kromě jedné další firmy, která žádá o licenci na číselnou hru, podle něj žádná jiná aktivní není. "Oni to pečlivě analyzují, jestli jim to za to vůbec stojí. Je tady opravdu velmi malý trh pokrytý českými společnostmi, nebo přesněji tradičními společnostmi na českém trhu. Nejsem úplně nadšený z dělení na české a zahraniční společnosti. Třeba Fortuna je kotovaná na burze. A už z vlastní podstaty nelze vědět, jestli je tam víc českých nebo zahraničních akcionářů," podotkl náměstek.

Ke konci roku plánuje MF zrušit sekci majetku státu, kterou Závodský řídí. Tento odbor by měl být přesunut do sekce Daně a cla. "Nevidím do duše konkrétních jedinců, kteří o tom rozhodli. Určitě si nemyslím, že ta změna něco zefektivní. Je to naprosto účelové. To, že mi zanikne funkce, ještě neznamená, že nezůstanu v té službě. S nějakými nabídkami možná někdo přijde, ale já vždycky potřebuju nějakou novou výzvu. A nemyslím si, že za stávajícího vedení ministerstva tady bude pro mě prostor pro nějaké výzvy," dodal Závodský.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!