Parní retrojízdy mají zákaz kvůli suchu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Parní retrojízdy mají kvůli suchu zákaz

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

V Praze a Středočeském kraji nesmějí vyjet parní lokomotivy, hrozí nebezpečí požárů. Dopravci tak do čela vlaků nasazují motorové mašiny.

Oblíbená náplň rodinných výletů získala v současnosti vadu na kráse. Zážitkové a nostalgické vlaky tažené parními lokomotivami totiž od začátku týdne nevyjíždějí v Praze ani ve Středočeském kraji.

V oblasti totiž kvůli vysokým teplotám a suchu hrozí zvýšené riziko požárů a radnice dovolují jízdu parních vlaků pouze za předpokladu, že „jsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru“, jinak platí zákaz. Většina dopravců tak radši parní lokomotivy nevypravuje. „Je to odpovědnost dopravce, zda nařízení kraje bude respektovat,“ uvedla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová.

České dráhy mohou přijít o byznys za miliardy, říká šéf Leo Expressu Köhler

Změny dozná například plánovaná sobotní jízda zvláštního nostalgického vlaku z Lužné u Rakovníka do Berouna. „Místo parní lokomotivy bude v čele historická motorová lokomotiva přezdívaná Bardotka,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Lokomotivu „Bardotka“ už dráhy podle Šťáhlavského vyřadily z běžného provozu, dodnes se však užívá při tažení turistických a nostalgických vlaků.

Podobně jako ČD se zachová i provozovatel parního vlaku Kolešovka, který jezdí každou sobotu z Lužné u Rakovníka do Kolešovic. „Do odvolání zákazu bude v čele vlaků Kolešovky motorová lokomotiva,“ uvedl dopravce Herkules KHKD. Podle něj je to teprve podruhé od roku 2007, kdy parní lokomotiva kvůli suchu nevyjede.

Kostitřas z Ústí či Škodovácké zlato. Bizarní přezdívky zdobí českou železnici

„Nebezpečí požáru je u parních vlaků opravdu větší. Stává se to i od běžného vlaku, když uletí někde podél trati jiskra od brzd. A u toho parního vlaku je extrémně vysoké riziko, že může chytit suchá tráva kolem trati,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Drážní hasiči ale podle SŽDC nepamatují v posledních pěti letech případ požáru způsobeného parní lokomotivou.

Prezidentský vlak vyjel na velkou jízdu někdejším Československem. Podívejte se
Legendární žabotlamy dožívají, v Praze dojíždí poslední tři. Prohlédněte si jejich hřbitov
Šlechtičně už je přes 70 let. Podívejte se na legendární lokomotivu
Retrostroje: Podívejte se na Milešovku, průkopnici železniční dopravy v Podkrušnohoří
Část trasy Posázavského pacifiku se dočká obnovy za více než půl miliardy
Z centra Prahy kvůli developerům mizejí proluky. Prohlédněte si stále vzácnější místa
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!