Z centra Prahy kvůli developerům mizejí proluky. Prohlédněte si stále vzácnější místa | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Z centra Prahy kvůli developerům mizejí proluky. Prohlédněte si stále vzácnější místa

Daniel Novák

Daniel Novák

Karel Schwarzenberg, miliardář Petr Němec i investoři schovaní v daňových rájích jsou mezi developery, kteří staví v pražských prolukách. Navazují na velké projekty jako Tančící dům nebo nákupní galerie Myslbek.

Rozmach stavění a realitního trhu přivádí k postupnému zániku pražské proluky. V centru metropole je již volných nezastavěných parcel jen několik. Místo proluk vznikají byty i kanceláře. Hodně proluk vzniklo zničením původních staveb na konci války.

„Proluky ve městě jsou většinou tmavá místa, kde roste plevel a hromadí se odpadky. Pro investory a architekty je to však vždy zajímavý pozemek k řešení,“ řekla architektka Viktorie Součková z kanceláře Bogle Architects. 

Vrcholovému manažerovi ČEZ nevyšla investice do zdravého jídla

Na jedné z proluk v Ostrovní ulici v centru Prahy staví aktuálně například politik Karel Schwarzenberg (TOP 09) byty. Další podobný prostor na Perštýně se zase chystá zastavit majitel Barrandovských teras Michalis Dzikos.  

Stavební projekty odstartovala v prolukách developerská skupina Sebre miliardáře Petra Němce. Nejdříve v proluce na Národní třídě loni postavila kancelářské centrum Drn. Aktuálně staví víceúčelové centrum MedPort v Holešovicích na rohu ulic Komunardů a Přístavní.

Ze severních Čech je magnet na developerské investice

Stavba se připravuje také v lukrativní proluce na Vinohradech mezi ulicemi Moskevská a Krymská. Parcelu tam před lety koupil od radnice architekt Karim Rachidi.

Plány jeho společnosti Magnolia Invest ale narazily na tuhý odpor místních iniciativ. Sdružení se obávají, že nová zástavba naruší ráz lokality.

Schwarzenberg staví v centru Prahy

Dlouhé roky se nic neděje s hotelovým projektem v proluce v Palackého ulici opodál Václavského náměstí. Parcelu po bývalé prodejně Tuzexu vlastní společnost Surin. Za ní stojí majitelé skrytí za firmami registrovanými v daňových rájích.  

Na realitním trhu je však již proluk jako šafránu. „Proluky pro jakýkoliv development jsou dnes již velkou vzácností a v širším centru Prahy jsou již skoro k nenalezení. Jde o nedostatkové zboží, po němž koukají jak privátní investoři, tak developerské a stavební společnosti,“ uvedl Jan Hospodář, partner v poradenské společnosti 108 Investment Advisory. 

Nejslavnější stavbou vzniklou v pražské proluce je Tančící dům z roku 1996 na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Původní dům na této parcele zničila americká bomba na sklonku války.

Zhruba ve stejné době jako Tančící dům vzniklo zástavbou proluky v ulici Na Příkopě rovněž obchodní a kancelářské centrum Myslbek.

O koupi Bakalových nemovitostí  v Karlíně jedná fond velké banky
U pražského Václaváku vznikne tramvajová trať odnikud nikam
Putin plánuje uskutečnění Stalinova snu o mostu na Sachalin. Má stát desítky miliard
Exministr Pilip přišel kvůli dluhům o zámeček Trnová
Část trasy Posázavského pacifiku se dočká obnovy za více než půl miliardy
Tomáš Pitr udělal velký obchod v realitách
Stiženy „Božím trestem“. Jak vypadají zábavní parky v New Orleans třináct let od hurikánu Katrina
Miliardář Němec rozjíždí stavby v lukrativních částech Prahy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!