První kolo senátních voleb vyhrálo ANO, koalice si udrží většinu | E15.cz

První kolo senátních voleb vyhrálo ANO, koalice si udrží většinu

ČTK

První kolo senátních voleb vyhrálo hnutí ANO 2011 s 14 postupujícími. Adepti ČSSD a KDU-ČSL postoupili v devíti obvodech, ODS v pěti. Čtyři želízka v ohni mají Starostové a nezávislí spolu se Starosty pro Liberecký kraj. Návrat do Senátu možná čeká TOP 09 díky třem finalistům.

Vládní strany si díky sedmi vzájemným duelům svých kandidátů udrží většinu v horní komoře. ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou mít v Senátu dohromady k dispozici minimálně 42 hlasů.

ANO se díky úspěchu může stát na úkor ODS druhou nejsilnější frakcí v horní komoře. Pokud by všichni jeho finalisté za týden při druhém kole uspěli, mělo by 18 senátorů. Tolik členů by mohl mít i senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí. Vůdčí postavení v Senátu ale zůstane ČSSD, které zůstává bez ohledu na výsledek voleb 23 senátorů.

Občanští demokraté mohou z osmi obhajovaných křesel obhájit pět, a měli by tak dohromady maximálně 11 senátorů. Předstihnout by je mohli i Starostové spolu s TOP 09. V jejich obnoveném společném klubu by mohlo být až 12 senátorů.

Určitým překvapením voleb je až druhé místo favorizovaného místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD) na Hodonínsku. Stejně jako on má šanci obhájit mandát dalších 13 senátorů včetně místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu KDU-ČSL, místopředsedy ODS Miloše Vystrčila nebo šéfů lidoveckého klubu Petra Šilara a klubu Starostů Jana Horníka.

Kandidáti protiimigračních stran se v senátních volbách neprosadili, neuspěli ani adepti Svobodných či Strany soukromníků přes podporu majitele loterijní společnosti Synot Iva Valenty. Propadli i adepti Strany práv občanů, která má ale šanci na zachování senátorské frakce s KSČM. Komunisté totiž mají naději na zdvojnásobení svého zastoupení v horní komoře díky postupu svého kandidáta Ladislava Sekaniny na Bruntálsku. Reálné vyhlídky na znovuzvolení má i dosavadní senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). S nimi by si klub udržel minimální počet pěti členů.

Určitá naděje na klub zůstává i Straně zelených, která by také potřebovala dva senátory. Kromě Petra Orla na Novojíčínsku se jí do finále probojoval společný kandidát s ČSSD, filozof Václav Bělohradský v Praze 6. Jeho soupeř, ředitel gymnázia Jiří Růžička však získal v prvním kole téměř trojnásobek hlasů. Nejvíce hlasů ovšem posbíral exministr průmyslu Jiří Cieńciała

Ze známých kandidátů se v prvním kole prosadili ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), exministryně spravedlnosti Helena Válková, žokej Josef Váňa (za ANO), bývalý hokejista Jiří Šlégr (za ČSSD) nebo režisér večerníčků se zvířaty Václav Chaloupek (za uskupení Občané patrioti).

K prvnímu kolu senátních voleb, které se konalo souběžně s krajskými volbami, přišlo 33,54 procenta voličů. Je to sedmá nejvyšší účast v historii, podobný počet voličů přišel k prvnímu kolu i v roce 2000.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.