Referendum - mělo by být závazné, shodly se strany | E15.cz

Referendum by mělo být závazné, shodli se Piráti, komunisté, ANO a SPD

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zástupci ANO, SPD, KSČM a Pirátů se na úterní odpolední pracovní schůzce shodli na tom, že obecné referendum by mělo být závazné. Novinářům to po jednání řekl předseda SPD Tomio Okamura. Strany se v některých otázkách dále rozcházejí, nejvýrazněji v tom, čeho by se mohlo referendum týkat. ANO podle bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) trvá na tom, že by mezi možné otázky položené v plebiscitu nemělo patřit vystoupení z Evropské unie. Strany budou v diskusi o referendu pokračovat příští týden.

Motivem úterní schůzky čtyř stran bylo podle Válkové to, aby poslanci na nadcházející schůzi v závěru února neodmítli návrh SPD na obecné referendum v prvním čtení. Vláda Andreje Babiše (ANO) v půlce ledna navzdory doporučení svých legislativců neodmítla návrh ústavního zákona poslanců SPD, který obecné referendum navrhuje. Podle Okamury na schůzce panovala shoda, že by Sněmovna mohla poslat předlohu do Senátu v polovině roku.

Válková řekla, že na jednání se sešly strany, které měly o téma zájem. Sociální demokraté chyběli kvůli tomu, že zatím není zřejmé, kdo je bude zastupovat po sjezdu, který se koná příští neděli. Zástupci stran hovořili o nejzásadnějších otázkách, tedy co by mělo a nemělo být tématem referenda, kolik lidí by ho mohlo vyvolat a jaká by měla být nutná účast pro jeho platnost.

Okamura ocenil, že strany reprezentující ústavní většinu si měly zájem otázku referenda vyjasnit. Shoda podle něj panuje na závaznosti referenda. U hranice účasti potřebné pro platnost strany navrhovaly čísla mezi nulou až 35 procenty.

"Co se týče podpisů pro vyvolání, nejčastěji se mluví o 500 tisících až 700 tisících podpisů," uvedl. SPD dříve navrhovala 100 tisíc podpisů, ANO hovořilo o 800 tisících.

ANO chce z možných otázek vyloučit setrvání v EU. "Zatím říkám, že toto je z našeho pohledu vyloučené, ale máme před jednáním klubu ANO," uvedla Válková. Podle Pirátů by se referendum unie týkat mohlo, ovšem za tvrdších zákonných podmínek.

Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík novinářům řekl, že nižší kvórum by se mohlo týkat vnitrostátních otázek, jako je třeba kouření v restauracích. O členství v mezinárodních organizacích by pak měla rozhodovat kvalifikovaná šedesátiprocentní většina.

ODS zákon o obecném referendu odmítá jako celek. "K parlamentní demokracii našeho typu institut obecného referenda nepatří. Je to věc, která problematizuje politickou odpovědnost, která neumožňuje dobře rozhodovat o složitých otázkách," řekl dnes předseda strany Petr Fiala.

Referendum podle něj patří do nižších úrovní politiky, například při rozhodováních v obcích. ODS se podle něj nebrání ani speciálnímu referendu ke klíčovým otázkám jako přijetí eura, takové referendum se ale vždy vyhlašuje konkrétním zákonem pouze k dané otázce.¨

Švýcarsko, které je v otázce referend vzorem pro mnohé politiky, nedávno v jednom z referend odmítlo zrušení koncesionářských poplatků. Jak tam referenda fungují, píše týdeník Reflex.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video