Šéfem agentury pro začleňování bude Radek Jiránek | E15.cz

Šéfem agentury pro začleňování bude Radek Jiránek

Radek Jiránek
Radek Jiránek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým ředitelem vládní agentury pro sociální začleňování by se měl stát Radek Jiránek, který vede na ministerstvu vnitra odbor prevence kriminality. Zvítězil ve výběrovém řízení. Nastoupit by měl 5. června. Informoval o tom ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Kvůli odvolání bývalého šéfa agentury Martina Šimáčka a rozdílným představám o budoucí podobě a fungování instituce s ministrem pracovníci agentury vedou už šest týdnů spor. Čtrnáct lidí ze sedmi desítek už dalo výpověď.

„Očekávám, že nový ředitel přispěje ke stabilizaci. Jedním z jeho úkolů bude ty, kteří odcházejí, nahradit,“ uvedl Dienstbier. Dodal ale, že si dokáže představit, že by nyní někteří pracovníci své výpovědi stáhli. Ministr zopakoval, že se na vizi agentury po výměně ředitele nic nemění.

O post šéfa agentury se ucházelo sedm kandidátů. Všichni dostali pozvání k pohovoru. Jeden z uchazečů svou přihlášku nakonec stáhl. Komise vybrala dva kandidáty - Jiránka a manažera Otevřené společnosti Marka Hojsíka, který se věnuje problematice romské integrace a evropských fondů. Podle ministra Hojsík jedno z kritérií nesplnil, Jiránek zvládl všechny.

Jiránek: Toto nové působení beru jako velkou výzvu

„Ve své profesi jsem došel k pomyslné zdi či na pomyslný konec, kdy jsme se zabývali zvýšením bezpečnosti v sociálně vyloučených lokalitách. Toto nové působení beru jako velkou výzvu, kdy v lokalitách a pro sociálně vyloučené budeme moci nabídnout nejen bezpečí, ale podílet se i na zaměstnanosti, vzdělání a dalších službách, kterých se jim nedostává,“ uvedl Jiránek.

Dodal, že nebude v agentuře dělat žádné „převratné kotrmelce“. Chce situaci uklidnit a případně hledat „dostatečně kvalitní kolegy a kolegyně“, kteří by měli nahradit lidi ve výpovědi. Po nástupu v červnu chce kontaktovat radnice míst, s nimiž by agentura měla v budoucnu spolupracovat.

Jiránek s Šimáčkem před lety prohrál výběrové řízení

Jiránek se o místo šéfa agentury ucházel už před lety. Tehdy ho ve výběrovém řízení porazil právě Šimáček. Jiránek vystudoval sociální práci na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na ministerstvu vnitra působil 19 let, uvedl. Naposledy vedl oddělení prevence kriminality, nyní je pověřený vedením odboru prevence.

Ve výběrové komisi usedli ředitel Dienstbierova odboru koncepce legislativy a rozvoje státu Václav Velčovský, šéfka kabinetu vedoucího úřadu vlády Dana Prudíková a jako externí odbornice ředitelka odboru sociálního začleňování ministerstva práce Radka Soukupová. Pracovníci agentury už dřív konkurz kritizovali, byl podle nich netransparentní. Usilovali o to, aby mohli mít ve výběrové komisi svého zástupce. Podle Dienstbiera kritéria byla podle služebního zákona, všichni kandidáti dostali stejné otázky.

Agentura je odbor úřadu vlády, spadá pod ministra pro lidská práva. Nyní působí ve 36 městech a obcích. V budoucnu by měla pracovat v sedmi desítkách míst. V příštích letech by se na sociální začleňování mohlo využít až deset miliard korun z EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.