Sobotka: Nechceme se v EU izolovat, proto se o kvótách nebudeme soudit | E15.cz

Sobotka: Nechceme se v EU izolovat, proto se o kvótách nebudeme soudit

Premiér Bohuslav Sobotka - ilustrační foto
Premiér Bohuslav Sobotka - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci Evropské unie, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót. Sobotka to dnes uvedl ve Sněmovně na dotaz poslance ODS Petra Bendla.

„Odmítám, abychom slepě sledovali politiku Slovenska. Máme vlastní zahraniční politiku,“ uvedl předseda vlády, která podle Sobotky chce dále vyjednávat a nepoužívat hrozbu žalobami.

„Naším cílem není dostat Českou republiku do izolace v rámci Evropské unie, ale naopak zajistit, abychom byli schopni naše argumenty prosazovat. Jaký by mělo smysl, abychom jednali způsobem, který nám znemožní komunikaci s dalšími členskými zeměmi prostě proto, že argumenty České republiky už nebudou poslouchány a nebudou brány vážně,“ prohlásil premiér.

Za klíčovou otázku Sobotka nepovažuje tři tisíce uprchlíků, kteří budou do Česka přiděleni v rámci jednorázové relokace. „To, co je klíčové, je trvalý přerozdělovací mechanismus, který by schválen být neměl. Na to musíme nasadit všechny síly. Jednorázový mechanismus je něco, co odezní,“ uvedl předseda vlády.

Bendl: Schováváte se

Sobotka poukázal také na to, že pokud by Slovensko se svou žalobou uspělo, zrušení jednorázového přerozdělování uprchlíků by se týkalo všech států unie.

Bendl kvůli tomu Sobotkovi vyčetl, že se za slovenský postup schovává, i když i Česko bylo poškozeno rozhodnutím o jednorázových kvótách, které odmítalo. „Nechováte se jako premiér České republiky, ale jako náměstek premiéra Slovenska,“ obořil se Bendl na Sobotku.

Premiér poslancovo tvrzení odmítl s tím, že Česká republika jednorázovými kvótami nebyla poškozena, ale byla spolu se Slovenskem na summitu ministrů vnitra Evropské unie v menšině, a proto přehlasována.

Zlatuškova kritika

Sobotka se také uhradil proti tvrzení poslance ANO Jiřího Zlatušky, který si stěžoval na údajně „bezcitné“ a „potupné“ zacházení s běženci v zařízeních pro zajištění cizinců, v nichž je prý prostředí „v řadě prvků horší než prostředí ve vězení“.

Premiér poukázal na to, že tato zařízení jsou určena pro nelegální migranty a že je s nimi zacházeno v souladu se zákony. „Existují zákonné důvody pro pobyt uprchlíků v detenčních zařízeních a já nemám žádné signály o tom, že by ministerstvo vnitra jednalo v rozporu s těmito důvody,“ řekl premiér.

Předseda vlády rovněž odmítl zavádění bariér, kontrol a prohlídek na hranicích mezi státy Evropské unie kvůli uprchlíkům. Sobotka odmítl návrhy Úsvitu na obnovení pohraniční policie, zmínil ale personálního posílení policie o několik set lidí ročně včetně policie cizinecké.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video