Srážka trolejbusu a tramvaje v Brně si vyžádala až 40 zraněných

Nehoda v Brně

Nehoda v Brně Zdroj: čtk

Nehoda v Brně
Nehoda tramvaje a trolejbusu Brně
Nehoda tramvaje a trolejbusu Brně
4
Fotogalerie

V centru Brna se dnes čelně srazil trolejbus s tramvají, zranilo se při tom 38 lidí, z toho 12 těžce. Mezi zraněnými jsou dvě děti. Uvedla to  mluvčí zdravotnické záchranné služby Michaela Bothová. V tramvaji byl jen řidič, který je mezi zraněnými. Příčina nehody se vyšetřuje. Podle webu policie kdí došlo asi ve 13:40 v Křenové ulici u zastávky Masná, Křenová je v místě nehody uzavřená. Škoda je kolem dvou milionů korun.

"Zraněných je celkem 38, z toho 12 těžce, 11 středně těžce, 15 lehce. Nějaké pacienty jsme ošetřili na místě, všichni ostatní už jsou rozvezeni do nemocnic. Počet zraněných nemusí být konečný, může se někdo přihlásit ještě zpětně," řekla mluvčí záchranné služby.

Zranění byli převezeni do Fakultní nemocnice Brno-Bohunice, Fakultní nemocnice u svaté Anny, Úrazové nemocnice a Dětské nemocnice. Zatím není potvrzeno, že by mezi zraněnými byl cizinec, nelze to ale ještě plně vyloučit.

Bothová doplnila, že dnes měla na místě záchranná služba čtyři posádky bez lékaře, dvě posádky s lékařem, inspektora provozu a čtyři vozy převozové služby. "Jde o mimořádnou událost druhého stupně, operátorky zaktivovaly traumaplán," řekla.

Druhý stupeň traumatologického plánu se vyhlašuje při počtu zraněných mezi 11 až 100. Plán stanoví především činnost výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby na místě mimořádné události a způsob transportu postižených.

Náhradní autobusová doprava je vedena okolními ulicemi, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Doplnila, že u tramvaje šlo o služební jízdu, jela z centra. Trolejbusová linka 33 jela do centra.

Podle mluvčího drážní inspekce Martina Drápala šlo o čelní střet. Škoda na tramvaji i trolejbusu byla podle něj shodně odhadnuta na milion korun. "Drážní inspekce vyšetřuje příčiny a okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku," uvedl mluvčí.

Hasiči sedm lidí vyprošťovali z trolejbusu. Pro příbuzné účastníků nehody zřídili infolinku, lze volat na číslo 950649999.

Policejní mluvčí Pavel Šváb ČTK řekl, že policie je na místě. Odklání dopravu na objízdné trasy a žádá řidiče, aby dbali jejích pokynů. Na místo vyjel také krizový intervent policie. Policejní vrtulník monitoroval dopravní situaci v místě nehody. "Příčina nehody může být od technické závady přes zdravotní indispozice řidiče až po chybu řidiče," řekl Šváb. Některá média spekulují o tom, že jednou z vyšetřovacích verzí je to, že se trolejbus vyhýbal ženě s kočárkem nebo že ho oslnilo slunce.

Náhradní dopravu dopravní podnik vede z centra Mlýnskou ulicí a do centra Hladíkovou ulicí. Místem nehody momentálně neprojedou linky 8, 10, 12, 31, 33. Ostatní linky jedou zmíněnou náhradní trasou. Nabírají ale kvůli dopravnímu kolapsu v okolí nehody zpoždění.