Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran neplní svou funkci, tvrdí TI | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran neplní svou funkci, tvrdí TI

ČTK

Transparency International ČR se obává, že Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí neplní svou funkci. V otevřeném dopise předsedovi úřadu Vojtěchu Weisovi se TI ptá, kdy budou výsledky kontrol finančních zpráv o kampaních pro loňské sněmovní, lednové prezidentské a říjnové senátní volby. 

Podle TI je překvapující, že úřad dosud nepublikoval žádné závěry k výročním finančním zprávám politických stran a hnutí ani k finančním zprávám ke kampaním před volbami do Sněmovny a prezidentskými volbami. "Do dnešního dne jsou publikované pouze připomínky k formálním náležitostem politického provozu, z čehož se dá usuzovat, že reálná hlubší kontrola finančních dat neproběhla," uvedla TI.

V dopise se TI také ptá, jestli má úřad schváleny veškeré metodiky pro hodnocení výročních finančních zpráv politických stran a finančních zpráv z jednotlivých kampaní. Poukazuje na to, že úřad je plně funkční minimálně od loňského podzimu.

Evropská komise prověřuje možný střet zájmů Babiše kvůli Agrofertu

Podle TI je v mediálních vyjádřeních předsedy úřadu a některých jeho členů mnoho rozporů. "To samozřejmě samo o sobě může podkopávat důvěryhodnost Vaší instituce. I to je zneklidňující," píše organizace Weisovi.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí sídlí v Brně. Weis byl jeho předsedou jmenován v prosinci 2016, poslední ze čtyř řadových členů do funkce nastoupil loni v dubnu. Dohled nad financováním politických stran a hnutí převzal úřad od sněmovního kontrolního výboru, stranické výroční zprávy za předchozí rok dostal ke kontrole poprvé letos na jaře. Úřad hlídá také dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!