Ve Středočeském kraji se objevily špatné vytištěné volební lístky | E15.cz

Ve Středočeském kraji se objevily špatné vytištěné volební lístky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Špatně vytištěné volební lístky se objevily na některých místech ve Středočeském kraji. Chybějí na nich například jména kandidátů.

Problém se podle dostupných informací týká Příbrami, Rožmitálu pod Třemšínem a Týnce nad Labem na Kolínsku. Vadné lístky si lidé musejí ve volebních místnostech vyměnit, jinak bude jejich hlas neplatný. ČTK zjišťuje podrobnosti na krajském úřadu.

Vada lístku do krajských voleb spočívá v tom, že text je vytištěn šikmo, takže některé údaje nejsou vidět. Jména kandidátů chybí obzvlášť na oboustranných lístcích.

Vnitro: Výskyt špatně vytištěných volebních lístků je ojedinělý

Výskyt špatně vytištěných hlasovacích lístků pro středočeské krajské volby byl podle ministerstva vnitra zatím ojedinělý. Jejich výměna za bezchybné ve volebních místnostech je naprosto dostačující, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Martina Němcová.

"Voliči ve Středočeském kraji budou informováni nejen o možnosti výskytu špatně natištěných hlasovacích lístků, s nimiž by hlasování bylo neplatné, ale také o možnosti získat bezvadné hlasovací lístky ve dnech voleb ve volební místnosti. Tento postup je naprosto dostačující," uvedla. Poukázala na to, že většina lístků již byla voličům dodána. 

Ministerstvo podle ní zaznamenalo ojedinělý výskyt chybně natištěných hlasovacích lístků jen ve Středočeském kraji. Proto požádalo krajský úřad, aby se obrátil na všechny středočeské obecní úřady. Mají bezodkladně prověřit, "zda jsou hlasovací lístky vytištěny správně, zejména, zda text hlasovacích lístků není vytištěn šikmo a nechybí na něm některé povinné údaje". 

Na problém upozornil Městský úřad Příbram, kde se vady zjistily u čtyř sad volebních lístků. V Týnci nad Labem se problém týká také čtyř sad, pro Dublovice byly špatně vytištěny tři sady. Dosud neověřený případ je hlášen též z Rožmitálu pod Třemšínem, kde si občan města stěžoval na chybějící hlasovací lístky pěti kandidujících stran v sadě hlasovacích lístků.

Podle Frintové jsou případy ojedinělé, krajský úřad ale přijal preventivní opatření. "Krajský úřad ve smyslu pokynu ministerstva vnitra požádal všechny obecní úřady ve Středočeském kraji o spolupráci v tom smyslu, aby zejména prověřily rezervy bezvadných sad hlasovacích lístků, zajistily informování voličů způsobem v místě obvyklým a vyvěsily ve volebních místnostech informaci pro voliče," řekla Frintová.

Rovněž ministerstvo vnitra uvedlo, že špatně vytištěné volební lístky jsou zatím ojedinělé. Jejich výměna za bezchybné ve volebních místnostech je dostačující řešení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video