Z Prahy zmizí polovina heren, magistrát zakázal i reklamu na hazard | E15.cz

Z Prahy zmizí polovina heren, magistrát zakázal i reklamu na hazard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Josef Vostarek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští zastupitelé posvětili omezení počtu heren v hlavním městě. Díky nové vyhlášce o regulaci hazardu jejich počet podle radního Lukáše Manharta (TOP 09) klesne na polovinu. Z restaurací hrací automaty zmizí úplně, stejně dopadne i reklama na hazard.

Kromě snížení počtu míst z původních 650 na 317 počítá vyhláška mimo jiné i s tím, že hazard bude v budoucnu dostupný pouze v kasinech a hernách. Pražské radnice dostanou možnost samy určit, zda na svých územích loterie a hazardní hry zcela zakážou. Z provozoven navíc zmizí neonové poutače a barevné reklamní tabule lákající gamblery do heren. To Manhart považuje za „revoluční“ změnu. Tu radní prosadili ve stejný den, kdy zpřísnili pravidla pro konzumaci alkoholu na veřejnosti.

Omezení hazardu se projeví na objemu peněz, které jdou do pokladny hlavního města a potažmo i městských částí. Ty si každý rok rozdělují desítky milionů korun. Do rozpočtu přibude podle Manharta v příštím roce jen polovina původní sumy. Zatímco například v roce 2012 získala Praha z odvodů 850 milionů korun, v příštím roce bude propad o 350 až 400 milionů, odhaduje Manhart.

Nejhlasitějšími kritiky jsou zástupci Strany zelených, kteří prosazovali nulovou toleranci heren. „Tento postup je zcela nefunkční, na celkový počet automatů a gamblerů nemá žádný vliv,“ řekl předseda pražských zelených Petr Štěpánek. Do zbylých stovek heren a kasin se totiž podle něj vejde několik tisíc automatů a rulet. Z úst kritiků z řad veřejnosti dnes zazněly i další výtky. Vadí jim mimo jiné to, že novela přenáší odpovědnost na městské části a údajně tak otvírá prostor korupci. K nulové toleranci se většina radnic nehlásí. Podle kritiků navíc zůstaly někde herny v blízkosti škol a zdravotnických zařízení a přináší s sebou kriminalitu.

Městské části žádají spravedlivější rozdělení peněz

Manhart ale tvrdí, že Praha nastavila obecná pravidla, další rozhodnutí už jsou na samotných radnicích. „Systém je vyvážený, městské části v něm mají určitou autonomii, ovšem omezenou jasnými pravidly,“ řekl. „Odborná komise po dlouhé diskusi dospěla k závěru, že by stanovení přesné vzdálenosti od školských a zdravotnických zařízení nebylo úplně šťastné,“ doplnil. I o tom mají rozhodnout městské části.

Radnice si navíc trvale stěžují na údajně nespravedlivý systém přerozdělování peněz. Výtka, že Praha dostatečně nemotivuje radnice k omezení hazardu, zazněla dnes i od řečníků. „Jakmile bude schválena novela, Praha bude muset iniciovat diskusi ohledně přerozdělení peněz z hazardu jednotlivým městským částem,“ připustil ještě před hlasováním Manhart. Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.