Zelení a Piráti vypověděli koaliční smlouvu na Praze 5 | E15.cz

Zelení a Piráti vypověděli koaliční smlouvu na Praze 5

Zelení a Piráti vypověděli koaliční smlouvu na Praze 5
Radnice Prahy 5
• 
ZDROJ: Jan Záruba via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5)

ČTK

V Praze 5 se rozpadla koalice. Strana zelených a Piráti se rozhodli vypovědět koaliční smlouvu. Jde o první pražskou radnici, kde se po loňských volbách zhroutila rada. Zelení s podporou Pirátů vládli Praze 5 spolu s ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 v čele se starostou Radkem Klímou (TOP 09). Koalice měla většinu 25 hlasů ze 45.

Obě strany, které rozpad koalice v noci na středu iniciovaly, podepsaly podle místostarosty Lukáše Budín (SZ) memorandum o spolupráci s ANO, ODS a Patrioty, ochotni jsou spolupracovat i s lidovci. ANO, které ve volbách zvítězilo, skončilo nakonec v opozici, stejně jako ODS, která Praze 5 dlouhé roky vládla.

Jako oficiální důvod rozvázání koaliční smlouvy strany uvedly nekomunikativnost starosty, který se prý kvůli osobním problémům naplno nevěnuje práci pro městskou část.

Zeleným vadilo fungování tendrů

„Za zásadní problém zelení zastupitelé vnímají fungování procesu veřejných zakázek, nakládání s majetkem, neadekvátní čerpání rezervy rozpočtu a reorganizaci úřadu, která paralyzovala jeho chod,“ uvedl Budín.

Už ve středu však radnice vydala oficiální vyjádření, v němž informace o blížícím se rozpadu koalice dementovala. „Zástupci všech stran ve vedení radnice prohlašují, že žádná jiná varianta koaličního uspořádání není v současnosti reálná a jakákoli změna v tomto směru nehrozí,“ stojí ve středečním prohlášení na webu radnice.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!