Prezident se léčí pro úbytek svalů, zejména na nohou, uvedla nemocnice | E15.cz

Zeman je podle lékařů v dobré kondici. Léčí se pro úbytek svalů na nohou, uvedla nemocnice

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Miloš Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) léčil a po propuštění stále léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. Nemocnice to uvedla na webu. Zeman se rozhodl informovat o svém zdravotním stavu a nemocnici zprostil mlčenlivosti. Podle nemocnice prezident v ÚVN absolvoval rehabilitační cvičení a byla mu aplikována intenzifikovaná výživa. Hrad označil čtyřdenní hospitalizaci minulý týden za rekondiční pobyt.

V lékařské zprávě se uvádí, že Zeman má cukrovku druhého typu a trpí neuropatií obou nohou. Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících cukrovku, jsou podle nemocnice v normě. Prezident za dva roky zhubl 20 kilogramů a trpí nechutenstvím. Lékaři u něho objevili známky dehydratace. Zeman si podle nemocnice stěžuje na nestabilní chůzi a v poslední době má sklon k nižšímu krevnímu tlaku.

Lékař, kterým je ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, Zemanovi doporučil každodenní rehabilitaci, měl by také dbát na hydrataci a výživu. Určil prezidentovi dietu s vyšším podílem proteinů.

Prezident ve středu řekl, že nemocnice zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. ÚVN později upřesnila, že ke zdravotnímu stavu prezidenta vydá vyjádření. Na webu ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu o Zemanově hospitalizaci a zároveň podrobnou lékařskou zprávu o ambulantním vyšetření, které prezident podstoupil 24. září, i o pobytu v nemocnici ve dnech 17. až 20. října. Zprávu podepsal Zavoral a má čtvrteční datum.

Podle vyjádření nemocnice byl prezident při pobytu i v dalších dnech léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou a postižení nervů. Důsledkem je podle lékařů porucha chůze i stoje vyžadujících oporu.

"Byla zahájena komplexní léčba zaměřená na nácvik stereotypů chůze a stoje, doplněná dalšími rehabilitačními procedurami. Rovněž proběhla aplikace intenzifikované výživy, a to i nitrožilně," uvedla nemocnice. Cílem je podpořit znovuvytvoření svalové hmoty a ovlivnit narušenou funkci nervových vláken. Efekt léčby a rehabilitace lze podle ÚVN očekávat v rozmezí týdnů až měsíců.

Nemocnice uvedla, že kromě zpřístupněné lékařské zprávy se nebude k Zemanovu zdravotnímu stavu vyjadřovat. Bližší komentář nechce vydávat ani Hrad, uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

ÚVN po ukončení prezidentova pobytu konstatovala, že Zeman byl v neděli v dobré kondici a nepodstoupil žádný zákrok. Jeho mluvčí pobyt zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při kterém chce být prezident "absolutně fit".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video