Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Šťastné spojařky v poválečné Praze – Jarmila Halbrštátová (uprostřed) se Sylvií Laštovičkovou (vpravo) a Věrou Biněvskou. Jarmila působila v čs. jednotce v SSSR nejdříve jako zdravotnice, později jako spojařka-radiotelegrafistka Jarmila Halbrštátová v domově s pečovatelskou službou v Moravské Třebové. Jarmila působila v čs. jednotce v SSSR nejdříve jako zdravotnice, později jako spojařka-radiotelegrafistka

4

fotografií

Zemřela jedna z posledních bojovnic 2. sv. války: Ve 12ti odjela za rodiči do SSSR, domů se vrátila v uniformě

V

Ve věku 96 let zemřela v noci z úterý na středu Jarmila Halbrštátová, jedna z posledních českých veteránek druhé světové války. Pamětnice bojů o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev či Dukelský průsmyk vstoupila do armády jako zdravotnice v roce 1942, pomohla stovkám raněných. V loňském roce byla vyzamenána prezidentem České republiky Medailí za hrdinství.

Jarmila Halbrštátová, rozená Kaplanová, prožila dětství v Hylvátech u Ústí nad Orlicí. Rodnou vlast opustila ve dvanácti letech, s rodiči odešla do západního Ruska. Při napadení Sovětského svazu Německem v roce 1941 se však rodina rozdělila a Halbrštátová byla kvůli vlastnictví českého pasu internována. 

Krvavé boje u Sokolova i na Dukle

Rok strávila sama v pracovním táboře a po amnestii se vydala do Buzuluku, kde se přihlásila u velení vznikající československé jednotky. Po absolvování zdravotnického kurzu se připojila k 1. rotě nadporučíka Otakara Jaroše. “A začal výcvik. Pořádný výcvik. Musely jsme se naučit všemu, třeba i zacházet s plynovými maskami. Prostě abychom byly přichystané,“ vzpomínala pro Paměť národa.

Jarmila Halbrštátová zažila krvavé boje u Sokolova, Kyjeva i na Dukle. Na syrové válečné výjevy nemohla zapomenout. “Viděla jsem, že plamenomet padl jednomu chlapci na záda. Samozřejmě úplně shořel. A vy jste se nesměl bát, vy jste prostě musel obvázat raněné. A já jsem nebyla bojácná holka, to teda ne,” vyprávěla o šestidenní bitvě u Sokolova.

Vyznamenání od prezidenta

Při reorganizaci polního praporu na 1. československou brigádu si Halbrštátová prošla spojařským výcvikem a přešla k dělostřelecké baterii. Během následném přesunu do Kyjeva přepadlo brigádu německé letectvo: “Vlak zastavil a najednou přiletěl messerschmitt. Jedna bomba spadla do vagonu, kde byli vojáci. Slyšela jsem strašný nářek, pláč a volání. Všechno hořelo, celý vlak, všude dým. Vzala jsem brašničku a šla obvazovat raněné.“

Zapomenutý tankista Karel Šerák: Zničili mu dva tanky, hořel a o kousek unikl smrti, se třetím ale dojel až na Hrad
Pamětník z 2. světové války Karel Šerák patřil k nejodvážnějším vojákům, které Československá armáda měla k dispozici. Byl tankistou, velitelem a odvážným mužem, který neváhal pomáhat a zachraňovat životy v krutých bojích, během kterých o dva své tanky přišel a jako zázrakem několikrát unikl smrti. Ve svém třetím tanku dojel 10. května 1945 v 10 hodin ráno až na Hradčanské náměstí, kde poprvé spatřil matičku Prahu.

Po válce Halbrštátová zastávala funkci telegrafní dálnopisky, jako jedna z mála žen absolvovala letecký kurz a ještě do roku 1946 působila v Brně jako instruktor výcviku bezmotorového létání. Do civilního života se vrátila v hodnosti poručice letectva a pracovala jako účetní v textilní firmě Hedva v Moravské Třebové. Na stáří žila v místním pečovatelském domě. 

S Jarmilou Halbrštátovou odešel vůbec poslední český svědek událostí východní fronty. Ocenění za její hrdinství v časech druhé světové války se jí mimo jiné dostalo v loňském roce, když z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana převzala Medaili za hrdinství. Při příležitosti dne válečných veteránů obdržela také Záslužný kříž ministra obrany ČR. 

Související články
OBRAZEM: Legendární japonská stíhačka od Pearl Harboru slaví osmdesát let
Japonský letoun Mitsubishi A6M, proslulý jako Zero, který japonské ozbrojené síly zařadily do služby 1. července 1940, se stal patrně nejznámějším bojovým letounům druhé světové války. Na tichomořském bojišti se objevil ještě předtím, než císařské námořnictvo v prosinci 1941 napadlo americkou základnu Pearl Harbor. Ve službě vydržela Zera do konce války. Japonci jich vyrobili kolem jedenácti tisíc, ale do dnešních dnů se jich dochoval pouhý zlomek.
Češi zůstávají národem trampů a chatařů, prvorepublikový fenomén žije dál
Potvory žížaly, chajdu nám sežraly, nemáme kde v noci spát, zpívá se už dlouhá desetiletí na českých osadách. Češi jsou národem trampů a chatařů, přesněji řečeno romantiků. Sny o hledačích zlata, lovcích a osadnících dobývajících Divoký západ a Daleký sever prožívaly od posledních let první světové války další a další generace. Úplně cizí nejsou ani nynějším dvacátníkům a třicátníkům.