Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Pietro Filipi oficiálně ruší všechny slevy v zájmu planety

Pietro Filipi oficiálně ruší všechny slevy v zájmu planety

U

Udržitelnost je téma, které hýbe nejen světem módy. Fakt, že módní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí, není žádnou novinkou. Ve spalovnách a na skládkách tak končí ročně miliardy kusů oblečení. Pohled na slow fashion, mnohdy opovrhovaný přístup k oblékání, se ale během posledních let poměrně rychle mění. Tento celosvětový trend následuje i česká oděvní značka Pietro Filipi, která se do boje proti konzumu pustila zásadní změnou strategie. Vůbec jako první módní brand na českém módním trhu ruší slevy a podporuje tak udržitelnost.

Situace je jasná, přibližně polovinu zboží Pietro Filipi prodalo za plnou cenu. Druhou polovinu, která se prodala díky slevám, tak jednoduše nenakoupí. Firma nechce chrlit jednu kolekci za druhou a na konci každé sezóny produkty zlevňovat pod jejich výrobní cenu.

Navíc jsou podle majitele Michala Mičky pryč doby nových a starých kolekcí a slepého následování rychle se měnících módních trendů.

“Většina obchodníků se slevami počítá už při nákupu zboží a v plné ceně je tak zahrnuta mnohem vyšší marže. Je to tedy vlastně tak trochu podvod,” říká Michal Mička, majitel Pietro Filipi.

Pro značku je nyní velmi důležitý trend udržitelnosti. Chce naučit zákazníky, aby kupovali méně kusů oblečení, vybírali pečlivě, uvážlivě a nedívali se na slevy značek, ale hodnotu, kterou za finální cenu kupují. Navíc svým přístupem podporují i lokální byznys.

“Každý náš produkt je vyroben z pečlivě vybíraných kvalitních látek a designován lokálními návrháři. Klademe důraz na to, aby velká část naší kolekce byla tvořena tzv. basic kousky - tj. oblečením, které je nadčasové a nadsezónní. Celosvětově je segment prémiových značek absencí jakýchkoliv slev typický, cena produktu jednoduše odpovídá jeho kvalitě a sleva tak není potřeba,” dodává Michal Mička.

Související články
Miroslav Singer: Sázky firem na tvrdší korunu by se Česku mohly vymstít
Třetina úvěrů českých firem je poskytnutá v eurech. Krize z cizoměnových úvěrů známá třeba z Maďarska tuzemské ekonomice podle někdejšího guvernéra České národní banky a hlavního ekonoma společnosti Generali CEE Holding Miroslava Singera zatím nehrozí. „Pokud se ovšem domácí byznysmeni nestanou zároveň i měnovými spekulanty,“ podotýká Singer.
Vědci zjistili, že hurikány jsou stále silnější a silnější
Analýza dat z téměř čtyř dekád měření síly hurikánů potvrdila neblahý trend, který je subjektivně patrný obzvláště v posledních letech: nové hurikány dosahují stále vyšších intenzit. „Výsledky naší analýzy odpovídají dřívějším predikcím a klimatickým modelům beroucím v potaz postupně rostoucí teplotu globálního klimatu,“ uvedl James Kossin, vedoucí autor studie pracující při americkém Národním úřadu pro oceán a atmosféru.