ČNB byla v zisku téměř 50 miliard, vydělala nejvíce na akciích | E15.cz

ČNB byla v zisku téměř 50 miliard, vydělala nejvíce na akciích

ČTK

Česká národní banka loni vykázala zisk 46,5 miliardy korun, o rok dříve uzavřela hospodaření se ztrátou 549 milionů korun. 

Na dotaz ČTK to dnes sdělila centrální banka. Loňský zisk je podle ČNB tvořen přibližně z poloviny správou devizových rezerv, zejména výnosy z akciového portfolia. Druhou část tvoří zejména kurzové zisky, které souvisejí s vývojem kurzu amerického a kanadského dolaru.

Hlavní úlohou ČNB není vytváření zisku. Tou je péče o cenovou stabilitu, upozornila centrální banka.

Řežábek překvapil ekonomy, komunikace ČNB dostává trhliny

ČNB dále uvedla, že předloni umořila kumulovanou ztrátu, když na to využila většinu zisku za rok 2014. Zbytek převedla do rezervního fondu. O využití zisku rozhoduje bankovní rada a lze předpokládat, že loňský zisk převede rovněž do rezervního fondu, a ne do státního rozpočtu. Letos se očekává konec devizových intervencí, což by mohlo kvůli přecenění devizových rezerv dostat hospodaření ČNB do ztráty.

V rezervním fondu by tak měla ČNB i se ziskem za loňský rok mít zhruba 60 miliard korun. Nyní je ve fondu 14 miliard korun a bude navýšen o 46 miliard. Půl miliardy by mělo jít na úhradu předloňské ztráty.

Zeman očekává konec intervencí v polovině roku

Roční zprávu o výsledku svého hospodaření ČNB předkládá nejpozději do tří měsíců po skončení kalendářního roku k projednání Poslanecké sněmovně. Od listopadu roku 2013 ČNB započala devizové intervence, na kterých vynaložila už přes bilion korun. 

VŠE O INTERVENCÍCH ČNB ČTĚTE ZDE

ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává také dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled

Svět posílení koruny nečeká. Bránit mu mají spekulanti

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!