Průša dodá nemocnicím ochranné štíty z 3D tiskárny | E15.cz

Průša dodá nemocnicím ochranné štíty z 3D tiskárny. Denně jich vyrobí dva tisíce

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Do boje s koronavirem se vložila i jedna z nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě – holešovický výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research. Ta ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři začíná testovat ochranné štíty, které lze vytisknout na 3D tiskárnách značky Prusa. O štíty nyní mohou žádat nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté, lékárny – dostanou je zdarma, uvedla společnost Prusa Research v tiskové zprávě.

Během pouhých tří dnů prošel projekt od fáze prvního návrhu přes prototypy až po sériově vyráběnou verzi. Vše přitom vzniká ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, která se podílela na testování prototypů.

„Štíty ochrání oči a tvář od kašlání a kýchání pacientů a jsou perfektním doplňkem k respirátoru,“ řekl ještě v polovině tohoto týdne pro Forbes.cz zakladatel společnosti Josef Průša. Tehdy ještě upozorňoval na to, že zvýšení výroby brání kapacita laserové řezačky. „To už se částečně podařilo vyřešit a nyní jsme navýšili výrobní kapacitu na dvojnásobek, tedy zhruba dva tisíce štítů denně,“ hlásí mluvčí společnosti Martin Bach.

Výrobce 3D tiskáren Prusa je nejrychleji rostoucí technologickou firmou v regionu

První štíty, byť ještě prototypové, dostala už zmíněná Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Dostali jsme asi 80 kusů k testování. S praktickými lékaři pak inženýři firmy ladili detaily, aby maska byla co nejúčinější a snížila svou propustnost na minimum. Pokud půjde vše podle plánu, měli bychom nové a vylepšené verze štítů dostat do konce příštího týdne,“ věří mluvčí nemocnice Tereza Romanová.

Některé nemocnice už je přitom mají a další budou rychle přibývat. „Jen během pátku jsme jich stihli dodat kolem tisícovky,“ říká Bach.

Hodnota materiálu na jeden štít se pohybuje kolem 20 korun a z hygienických důvodů jsou považovány za jednorázové. Firma se jich přitom zadarmo chystá rozdat desítky tisíc. Součástí nového výrobního režimu firmy bude i spolupráce s ministerstvem zdravotnictví, kterému Prusa Research vyhradí část svých výrobních kapacit.

Průkopník v oblasti 3D tiskáren Josef Průša kupuje konkurenční českou firmu Futur3D

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!