Letenky společnosti Jetstar by mohly stát 300 korun | E15.cz

Na jedné z nejvytíženějších linek světa by mohli cestující létat za tři stovky

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pandemie koronaviru tvrdě zasáhla cestovní ruch. Australské aerolinky Qantas už ale přemýšlejí nad tím, jak po uvolnění restrikcí opět nalákat pasažéry do svých letadel. Cestou by mohly být mimořádně levné letenky, uvedl podle agentury Bloomberg šéf Qantas Airways Alan Joyce.

Jetstar, nízkonákladová odnož Qantas Airways, by si za letenku mezi Sydney a Melbourne mohla účtovat částku v rozmezí dvanácti až devatenácti dolarů (300 až 470 korun). „Jsme přesvědčeni o tom, že k nastartování trhu bude zapotřebí určitá forma stimulace. Stále ale budeme schopni pokrýt naše náklady na tyto lety,“ tvrdí Joyce.

Australské aerolinky očekávají, že nejprve budou moci operovat jen v domácím vzdušném prostoru. Teprve poté prý dojde k povolení mezinárodních letů. Joyce nicméně odhaduje, že obnovení poptávky po zámořských cestách může trvat dlouhé roky.

Trasa mezi Sydney a Melbourne je podle agentury Bloomberg pátou nejvytíženější na světě. Letouny na ní přepraví zhruba deset milionů cestujících ročně. Vůbec nejrušněji je ale na jihokorejské trase mezi Soulem a ostrovem Čedžu. Obě místa dělí 454 kilometrů.

Obtížný „návrat k normálu“ podle všeho čeká i jiné letecké společnosti. Aerolinky letos kvůli koronaviru patrně přijdou o většinu příjmů, vyplývá z dubnového odhadu Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

V souladu s prognózou jsou aktuální hospodářské údaje nízkonákladovky Ryanair. Společnost za duben přepravila jen asi 40 tisíc lidí, zatímco o rok dříve jich bylo 13,5 milionu.

Firma očekává, že situace se zásadně nezmění ani v květnu a červnu, protože cestovní omezení kvůli koronaviru ve většině evropských zemí zůstávají v platnosti. Podobně je na tom maďarský Wizz Air. Během minulého měsíce přepravil 78 389 lidí, ve stejném měsíci loni jich bylo 3,3 milionu.

Autor: vaj

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video