KoroNERV-20: přestaňte tajit data o koronaviru | E15.cz

Přestaňte tajit data o koronaviru, vyzývá vládu iniciativa KoroNERV-20

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vláda přes opakované žádosti lékařů, vědců i ekonomů odmítá zveřejnit anonymizovaná data o průběhu nemoci Covid-19. Utajování těchto dat přitom zvyšuje nedůvěru lidí ve vládní kroky, upozorňuje iniciativa KoroNERV-20. Ta zároveň podala ke všem příslušným úřadům žádost o zveřejnění těchto dat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Vláda předkládá lidem rozhodnutí o vypínání a zapínání ekonomiky a vývoji epidemie, ale vůbec nevysvětluje, jak k těmto závěrům došla. Opozice ani veřejnost v takovém informačním vakuu nejsou schopny vládu kontrolovat, což velmi výrazně zvyšuje nedůvěru ve společnosti,“ píše iniciativa. Data o vývoji pandemie přitom ke své práci potřebují lékaři i výzkumníci v dalších oborech.

„Je zarážející, že k detailním epidemiologickým datům nemají přístup ani lidé, které vláda přímo požádala, aby jí radili při řízení následků epidemie – nemají je ani ekonomové z týmu vedeného Janem Švejnarem, který pracuje při Ústředním krizovém štábu, ani členové Národní ekonomické rady vlády,“ dodává KoroNERV-20.

Vláda přitom příslušnými daty o průběhu pandemie zjevně disponuje. Na jednání zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny o nich totiž hovořil ředitel Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku Ladislav Dušek. „Informační systém, o kterém se bavíme, je zřízen podle zákona a není můj. Je to systém, který má své správce. Správcem toho informačního systému je ministerstvo zdravotnictví, útvar hlavní hygieničky a je zřízen podle zákona a obsahuje velmi citlivá osobní data lidí. Ani já jako analytik do něj nemám přístup,“ uvedl následně Dušek pro Český rozhlas.

Lékaři, ekonomové a odborníci z dalších oborů přitom nežádají o osobní údaje pacientů. Pro přípravu scénářů na záchranu ekonomiky či výzkum samotné nemoci Covid-19 jsou anonymizovaná data o šíření nemoci v Česku a jejím průběhu pacientů nezbytná.

KoroNERV-20 vznikl jako svépomocná neformální občanská iniciativa ve druhé polovině března 2020. Primárním cílem je zmenšit dopady pandemie Covid-19 na českou ekonomiku.

Poznámka redakce: Členkou iniciativy KoroNERV-20 je i šéfredaktorka deníku E15 Tereza Zavadilová.

Autor: bru

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video