Přichází další vlna covidu. Podle Vojtěcha se nebude opakovat přetížení nemocnic

V pražské Thomayerově nemocnici odhalili pamětní desku s bustou zdravotní sestry. Připomíná zdravotníky, kteří při svém nasazení v koronavirové epidemii přišli o život. Ceremoniálu se zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V pražské Thomayerově nemocnici odhalili pamětní desku s bustou zdravotní sestry. Připomíná zdravotníky, kteří při svém nasazení v koronavirové epidemii přišli o život. Ceremoniálu se zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zdroj: ČTK / Šulová Kateřina

Ve druhé polovině září by mohlo být v nemocnicích i více než 500 pacientů s covidem-19. Vyplývá to z predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), které dnes poslancům ze zdravotního výboru, představil ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. K dnešnímu dni je hospitalizovaných 89 lidí, 26 z nich na jednotkách intenzivní péče.

Letos v polovině března bylo hospitalizovaných najednou téměř 9500 lidí, tedy devatenáctkrát víc, než uvádějí predikce na druhou půlku září. Na JIP bylo v té době asi 2000 lidí, současné predikce předpokládají sto až 200 takových pacientů ve vážném stavu. Denně by pak do nemocnic mohlo přibývat asi 50 pacientů.

"Nové příjmy do nemocnic jsou dlouhodobě z více než 90 procent z neočkovaných," doplnil Dušek. Upozornil ale na to, že jejich počty během prázdnin byly velmi malé. I mezi novými případy jsou podle něj ze 75 až 80 procent lidé, kteří nebyli dosud očkováni. Naprostá většina z nich nemá žádné příznaky. Počet nově nakažených za týden je asi 20 na 100 tisíc obyvatel za týden, z nich šest na 100 tisíc je nejen pozitivních, ale mají i nějaké příznaky nemoci.

Za alarmující by Dušek považoval, pokud by rostl podíl pozitivních testů mezi těmi nařízenými lékařem nebo hygienou u očkovaných seniorů.

V posledních dnech výrazně mezi týdny narostl počet nových případů. V úterý bylo 588 pozitivně testovaných, což je nejvíc od konce května. Odborníci i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekávají, že nových případů bude dál přibývat, zátěž nemocnic ale nebude tak velká.