Rakousko zpřísňuje protiepidemická opatření. Vrací se kontroly na hranicích | E15.cz

Rakousko zpřísňuje protiepidemická opatření. Vrací se kontroly na hranicích a roušky v obchodech

ČTK, vku

Rakouská vláda se rozhodla zpřísnit některá preventivní opatření proti šíření koronaviru. Patří mezi ně například mimořádné kontroly na jižních hranicích země zaměřené na kontrolu osob přijíždějících z rizikových zemí nebo povinnost nosit roušky v některých obchodech či v bankách. V úterý to oznámil kancléř Sebastian Kurz.

Šéf rakouské vlády podle agentury APA řekl, že k těmto opatřením se přistupuje po opětném nárůstu potvrzených případů nákazy koronavirem. Podle ministerstva zdravotnictví v květnu a v červnu přibývalo denně méně než 50 nově infikovaných osob, v posledních třech týdnech ale přírůstků bylo téměř každý den více než sto.

V Rakousku byla přísná omezující opatření zavedena v polovině března brzy poté, co se v zemi začal šířit koronavirus. O měsíc později se pak restrikce začaly uvolňovat a 15. července se zrušilo nošení roušek v obchodech a ve školách.

Nyní se od pátku především obnoví roušková povinnost v supermarketech, v bankách a na poštách. Zakrytí úst a nosu je doposud stále vyžadováno ve veřejné dopravě, ve zdravotnických zařízeních, v lékárnách a v kadeřnictvích.

INFOGRAFIKA: Do Řecka se čeští turisté brzy podívají jen s negativním testem na koronavirus

Přísnější pravidla budou podle Kurze znovu platit i na hranicích s Maďarskem a Slovinskem. Mnoho případů koronavirové infekce totiž v poslední době pocházelo od lidí, kteří se vrátili z balkánských zemí, poznamenal v této souvislosti kancléř.

Od pátku bude lidem přijíždějícím z rizikových oblastí povolen vstup do země pouze s negativním testem na koronavirus. Ten přitom musí být vystaven laboratoří, jejichž certifikaci uznává Rakousko. Zesílen bude také karanténní dohled a veškeré kontroly na hranicích budou prováděné v součinnosti se zdravotnickými orgány.

Církve a církevní komunity spojené s rizikovými oblastmi v zahraničí jsou vyzývány k všeobecnému nošení roušek. Ty, u nichž se vyskytne pozitivní případ nákazy, by měly přerušit své aktivity. Podle agentury DPA byla koronavirová ohniska naposledy zjištěna u nezávislých protestantských církví a u srbské pravoslavné církve ve Vídni.

Seznam rizikových oblastí pro Rakousko:

Současná se omezení vztahují na 32 zemí: Egypt, Albánie, Bangladéš, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Bulharsko, Chile, Ekvádor, Indie, Indonésie, Írán, Kosovo, Mexiko, Černá Hora, Nigérie, Severní Makedonie, Pákistán, Peru, Filipíny, Portugalsko, Moldavsko, Rumunsko, Rusko, Švédsko, Senegal, Srbsko, Jihoafrická republika, Turecko, Ukrajina, USA, Velká Británie.

Omezení se částečně vztahuje i na čínskou provincii Hubei.

Seznam rizikových oblastí je průběžně aktualizován a je k dispozici na webových stránkách rakouského Ministerstva zahraničních věcí.

INFOGRAFIKA: Do Řecka se čeští turisté brzy podívají jen s negativním testem na koronavirus

V nemocnicích na Liberecku se od pátku vrací povinnost nosit roušky

Protiepidemická opatření v Moravskoslezském kraji se možná místy zmírní, vzkázal ministr Vojtěch

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!