Starlife olympionika Změlíka je v mimořádné ochraně před věřiteli. Firmu má v zástavě Kellner | E15.cz

Starlife olympionika Změlíka je v mimořádné ochraně před věřiteli. Firmu má v zástavě Kellner

Daniel Novák

Daniel Novák

Jednou z prvních společností, které využily novou úpravu insolvencí kvůli dopadům pandemie koronaviru, je prodejce výživových doplňků Starlife olympijského vítěze Roberta Změlíka. Krajský soud v Praze vyhověl Změlíkově žádosti a přesunul jeho firmu do zvláštního režimu. Podíl ve Starlife má v zástavě PPF banka nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

„V oblasti prodeje potravinových doplňků se negativní dopady projevily na vstupu, kdy převážná část produkce pochází z USA a Číny,“ uvedl Změlík ve zveřejněné žádosti o mimořádné moratorium. Důsledkem pandemie podle něj bylo uzavření dodavatelských továren a výpadky v zásobování. 

Zboží navíc Starlife prodává formou takzvaného multi-level marketingu založeného na osobním prodeji. Po vyhlášení mimořádných opatření byl tento způsob distribuce ochromený.

Krize postihne celý trh automobilových veteránů. Kdo může, měl by nakupovat, říká Radek Pokorný

Vítězi v desetiboji na olympiádě v Barceloně z roku 1992 navíc přitížil aktuální propad poptávky po alternativních taxislužbách. Část svých vozů totiž firma Starlife pronajímala řidičům služeb Uber a Bolt. 

„Zde došlo k zastavení činnosti nejen řidičů bez licence, ale rovněž řidičů s licencí, kteří, ačkoliv jejich činnost byla rozhodnutím vlády povolena, nemohli tuto činnost vykonávat z důvodu totálního odlivu zákazníků,“ dodal Změlík v dokumentu zaslaném soudu. 

Loni měla společnost tržby 413 milionů korun. Výši závazků ani hospodářský výsledek za minulý rok firma zatím nezveřejnila. Z poslední publikované výroční zprávy za rok 2018 vyplývá, že má společnost vůči bankám dluh 126 milionů korun. Podle obchodního rejstříku má Změlíkův podíl ve Starlife v zástavě PPF banka.

Institut mimořádného moratoria platí od konce dubna. Dlužník může místo dříve splatných dluhů přednostně hradit nově vzniklé závazky bezprostředně související se zachováním provozu podniku.

Světoví boháči vyčkávají na pokles burz, než začnou nakupovat

„Mimořádné moratorium zavedené v Lex Covid se proti takzvanému standardnímu moratoriu liší tím, že není nutný souhlas věřitelů,“ komentoval advokát Bystrík Bugan z právní kanceláře Bugan Legal. 

Robert Změlík založil Starlife v roce 2003. V posledních letech patřil Změlík mezi podporovatele a komunální politiky hnutí ANO.

Agrofert zavře pekárnu v Brně. O práci přijde 160 lidí
Sdílení aut v Česku by po krizi mohlo posílit, roste zájem firem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!