Stát přispěje podnikatelům na polovinu nájmu | e15.cz

Stát přispěje podnikatelům na polovinu nájmu. Majitel ale musí dát slevu

Start sezóny zhatilo zahradním restauracím počasí
Start sezóny zhatilo zahradním restauracím počasí
• 
ZDROJ: E15 Michal Nosek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stát přispěje na nájem podnikatelům zasaženým koronavirovou krizí 50 procent v případě, že ho majitel o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Podpora do maximální výše deset milionů korun se bude vztahovat na duben, květen a červen, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Program nazvaný COVID nájemné má pomoci podnikatelům, kteří museli kvůli opatřením vlády proti šíření koronaviru zavřít své provozy. Nájemní smlouvy na tyto prostory musely být uzavřeny před 12. březnem, kdy byl vyhlášen nouzový stav. Podporu budou moci čerpat i ti podnikatelé, kteří fungovali v omezeném provozu, prodávali přes výdejní okénka, rozvoz nebo e-shop. Na výdaje za nájem nemohou živnostníci a firmy čerpat jinou podporu.

U žádosti o dotaci budou muset podnikatelé podle vládních materiálů předložit doklad o uhrazeném nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce, doklad potvrzující zaplacení poloviny nájemného a doklad o úhradě DPH ze 70 procent nájemného za období od 1. dubna do dne podání žádosti o poskytnutí podpory.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dříve uvedl, že zájem o dotaci by mohlo mít 150 až 200 tisíc podnikatelů. Ze státního rozpočtu se na tuto úlevu podle něj vydá do pěti miliard korun.

Asociace nákupních center vítá, že vláda vyslyšela její návrh a nájemcům budou moci společně pomoci. A to i přesto, že nákupní centra podle ní na rozdíl od obchodníků nesou dlouhodobá rizika. „Naší snahou je dlouhodobý rozvoj celého sektoru maloobchodu, proto jsme se rozhodli obchodníky podpořit a hodláme v tom pokračovat i nadále,“ uvedl předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Havlíček už měl dříve vyjednánu podporu, kdy by se stát na nájmu podílel z jedné třetiny. V takovém případě by za opatření stát zaplatil zhruba tři miliardy korun.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery