Bitcoin se vrátil na 58 tisíc dolarů | E15.cz

Bitcoin se vrátil na 58 tisíc dolarů a míří za historickým maximem

Čína vytáhla do boje proti bitcoinu. Kryptoměnu to ale zjevně srazilo jen dočasně
Čína vytáhla do boje proti bitcoinu. Kryptoměnu to ale zjevně srazilo jen dočasně
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od letošního května překonala 58 tisíc dolarů (zhruba 1,27 milionu korun). Spekulanti podle agentury Bloomberg sázejí na to, že bitcoin bude útočit na své maximum z letošního dubna, kdy jeho cena dosáhla téměř 65 tisíc dolarů. Toleranci kryptoměn naznačil ruský prezident Vladimir Putin.

Kolem 13:20 se bitcoin podle serveru CoinDesk prodával zhruba za 57.960 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval 5,9 procenta. Nejvýše za uplynulý den bitcoin vystoupil na 58.518,60 dolaru.

Analytici zdůvodňují růst ceny bitcoinu řadou faktorů, například poklesem obav z kroků regulačních úřadů proti kryptoměnám. Ty "mají právo na existenci a na to, aby se používaly jako platidlo", řekl v rozhovoru se serverem CNBC ruský prezident. Je podle něj ale příliš brzy na to, aby se hovořilo o používání digitálních měn při obchodování s ropou a dalšími komoditami, které tvoří většinu ruského vývozu.

Rusko hledá alternativy k obchodování v dolarech od roku 2014, kdy muselo po anexi Krymu čelit západním sankcím. Putin obviňuje Spojené státy, že používají svou měnu jako zbraň. Zastánci kryptoměn tvrdí, že decentralizované peníze nakonec nahradí zákonné měny vydávané centrálními bankami.

Ruská centrální banka opakovaně varovala investory, že trh s kryptoměnami silně kolísá a že digitální měny se nesmějí v Rusku používat jako platební prostředek. Plošný zákaz podobný tomu čínskému se však neplánuje, uvedl tento týden podle agentury Interfax náměstek ministra financí Alexej Mojsejev.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje odvětví kryptoměn přezkoumat, což by mohlo vést k jeho regulaci. O připravovaném exekutivním příkazu minulý týden informovala agentura Bloomberg. Obavy z používání kryptoměn už dříve dala najevo americká ministryně financí Janet Yellenová.

Autor: ČTK

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video